| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Am o întrebare, exista profesionala pentru muzica? As vrea sa intru la un liceu de muzica, dar azi mi-a venit rezultatul la simularea de la matematica și am 3, 60. Și nu prea as crede ca am șanse sa trec examenul (scuzați dacă categoria nu este potrivita)

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista profesionala pentru muzica, dar exista licee de arta, facultati de arte, unde poti studia canto si alte instrumente muzicale.
Ideea este ca, nu prea ai sanse sa intri la un liceu de arta, cu un examen la care ai luat 3.60.
Vei ajunge probabil la un liceu de construcții sau agricultura si vei canta intr-un altfel de decor.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau dar nici transferul la un liceu de muzica nu se poate realiza, cum te-a sfatuit fitecine pe aici, fiindca va trebuii sa ai media de intrare la liceu cel putin egala sau mai mare, decat a ultimului intrat la acel liceu.
Apoi, trebuie sa susti (si sa iei note mari) la examenul de testare muzicala, teorie samd.

| wildthing a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga mea, observ ca ai o atitudine critica la adresa multora, dar esuezi in a-ti observa propriile defecte. "trebuii"? "sa susti"? Eu pot sa inteleg aroganta, dar atunci cand persoana respectiva e perfecta.winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru wildthing):

Draga mea, la noi la inginerie nu s-a facut gramatica, ci mai multa matematica happy
Nu-i vorba de aroganta aici, pur si simplu nu sunt atenta si apoi, nu am afirmat nicaieri ca as fi perfecta.

| Yuoia a răspuns (pentru wildthing):

Da, Jassmina e "neatenta" cam des. Daca te uiti la raspunsurile ei din urma... Pfui, mai bine nu!

| Nouvel a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga, gramatica se face in scoala generala, nu la facultate!
Dupa logica ta, inseamna ca de acum urmeaza cei sapte/sase ani de acasa?

| sierra1 a răspuns:

Ok și o să faci profesionala (de muzică sau nu...) și apoi ce?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există școala populară de artă.

| Catrice a răspuns:

Profesionala de muzica rolling on the floor
Și la licee artistice ce mai faci atunci?

| Lukasssz a răspuns:

Cu 3,60 abia poti sa intrii la un liceu cu profile economie sau la agronomie.

| Yuoia a răspuns:

Nu exista "profesionala de muzica". Exista liceu de arte cu sectie de muzica si facultatea. In plus, chiar la liceul de arta e greu de intrat la nivel de liceu. Ai nevoie de toate cunostintele incepand din clasa I-a. Clasa, nu anul. Unii copii incep chiar de la 5 ani. Orienteaza-te spre altceva, unde te pricepi.

| wildthing a răspuns:

Asa ceva n-am mai auzit! laughing Si cam ce fel de meseriasi ar trebui sa pregateasca o profesionala de muzica? Lautari? laughing Ok, la cat de buna esti la matematica, e clar ca liceul nu-i de tine, dar daca vrei sa te faci artista, de ce nu studiezi pe cont propriu? Fii creativa. Daca ai talent la muzica, cultiva-l.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, n-am auzit de profesionala de muzica. Dar hai sa iti zic un secret: inscrie-te la un liceu, absolut oricare liceu, n-are importanta, si pe semestrul al II-lea transfera-te acolo unde iti doresti, adica la liceul de muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu există să pici examenul.
Ar fi trebuit să ai deja ambele note la simulări, dacă nu cumva nu ești din România.
Nu există profesională la muzică.
Există licee cu profil vocațional pe partea de muzică, licee artistice cum se mai zice, unde pe lângă media din examen se intră și pe niște probe practice. Dar sincer cred că e deja prea târziu pentru astfel de decizii. Dosarele pentru liceele vocaționale deja se depun/s-au depus. Probele se dau sau s-au dat. Dacă te gândeai măcar acum o lună mai era ceva. Poate dacă erai excelentă la acele probe aveai o șansă să intri chiar și cu notele astea mici. Dar având in vedere și luând in considerare situația in care ești, eu zic să inveți cat poți de mult acum in ultimele zile, poate storci un 6 și intri la filo undeva. Dacă nu, probabil o să ajungi la ceva electromecanică sau gastronomie... Dar trebuia să te gândești la consecințele nepăsării ăsteia cu mulți ani în urmă. Succes oricum.