| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire. Timpul PRESENT PERFECT CONTINUOS, se formeaza cu ajutorul verbului " to be " + terminatia ing? am un exemplu : I am singing now.

Cum se traduce propozitia asta? ma puteti ajuta si la restul timpurilor? chiar nu inteleg. Va rog, vreau doar denumirea timpurilor, si o propozitie in engleza, ca exemplu, si traducerea, ca sa vad cum suna, si cum se foloseste.
P.S nu e tema. Vreau sa invat engleza. happy

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| KimYume a răspuns:

Present continuous se formeaza : S + to be + vb + ing

Se foloseste :
1) pentru o actiune ce are loc in prezent si este in progres (are loc chiar acum)

Exemplu : I'm just writing my exercise. (Tocmai imi scriu exercitiul.) // I'm writing my exercise now. (Imi scriu exercitiul acum.)
2) pentru o actiune ce are loc in prezent si e in progres (dar care se va termina in viitorul mai departat)

Ex : I'm studying French. (Studiez Franceza)
(actiunea e inceputa in trecut si va continua si in viitor)

3) pentru a exprima planuri in viitorul apropiat

Ex : What are you doing tomorrow? (Ce faci maine?)
* vb de miscare : to come, to arrive, to go, to leave

Uite aici : gasesti mai multe informatii, si poti sa faci teste si exercitii ca sa exersezi big grin

1 răspuns:
| alexxis0712 a răspuns:

Pentru a diferi timpurile te orientezi dupa marci temporale nu e ca in romana.