| Ana190 a întrebat:

am tema la engleza de pus niste verbe si advebe la present pefect imi puteti spune si mie cum se formeaza present perfect? Imi puteti arata pe aceasta propozitie " I (never/visit) the United Kingdom."? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Chrys18 a răspuns:

Was I visited never the United Kingdom?
se formeaza la afirmativ subiect+have/has in functie de persoana+verbul cu term ed daca nu are 3 forme, la intrebare have/has+subiect+verb cu term ed daca nu are 3 forme si la negativ subiect+have/has+not+vb cu term ed daca nu are 3 forme daca are pui a 3a forma

| LoreDott a răspuns:

Propozitia e asa: I have never visited the United Kingtomhappy...
Regula la toate propozitiile : Subiect + HAS/HAVE + Verb la past participle ( adica cu terminatia -ed sau la forma a III-a din tabelul cu verbe neregulate)
Sper ca te-am ajutathappy... Funda?:*:*