| ĄĿiŒ a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu inscrierea la facultate. In dosarul de inscriere trebuie sa adaug un aviz epidemiologic iar pe site-ul facultatii scrie ca acesta trebuie sa fie eliberat de medicul de familie insa eu am primit un aviz epidemiologic de la cabinetul medical al scolii, pe el scrie pentru examen. Trebuie sa scot un alt aviz pentru inscrierea la facultate sau il pot adauga pe acesta?
De asemenea am auzit ca unii legalizeaza copiile pe care le pun la al doilea dosar dar pe site-ul facultatii nu se specifica ca trebuie legalizata vreo copie a unui document. Este acest lucru necesar?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu, poti duce avizul eliberat de liceu, chiar s-a spus ca sunt special eliberate pentru inscrierea la facultate.
Nu, nu trebuie legalizate dar sa ai si originalele la tine ca sa semneze ei ca sunt in regula actele si copii dupa documente oficiale.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este necasar un alt aviz epidemiologic.
2.Copiile se legalizeaza doar daca te inscrii si la a doua facultate, acestea tin locul originalelor.
La prima facultate se depun actele originale, cu exceptia actului de identitate. La acesta poti depune o copie simpla si aceasta va fi certificata de functionarul facultatii care primeste dosarul.

| LumiBo a răspuns:

Toate actele se duc cu copii, insa nu trebuie legalizate daca vii cu originalul cand depui dosarul.
Iti recomand sa mai iei unul si de la doctorul de familie. Nu iti ia mult si mai bine sa il ai decat sa nu intrii, nu?

Bfata la facuta :*