| InNa_6021 a întrebat:

Buna!
Am o tema la biologie si nu stiu cum sa o fac. E un referat de fapt.hee heeCu titlul:"Concretizarea reflexului conditionat in spectacolul de circ". Ma poate ajuta cineva?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Să ne referim strict la reflexul condiţionat de la baza dresajului animalelor. În situaţiile bune, animalului i se acordă recompensă o bucăţică de hrană, oridecâteori execută la comandă ceea ce i-a arătat dresorul. În scoarţa cerebrală se formează o punte între centrii nervoşi ai mişcării, ai hrănirii şi ai auzului, astfel că, până la urmă, animalul va executa mişcarea la comandă, chiar fără a primi recompensa.
In situaţiile rele, mâncarea e înlocuită cu bătaia, iar plăcerea hranei cu frica de bătaie. Numai că asta înrăieşte animalele împotriva dresorilor şi uneori îi şi atacă.
Sper să îţi fie de folos.
Te invit pe lecturirecenzate.ro Vino, o să-ţi placă!

6 răspunsuri:
| Vitalie a răspuns:

Scrie, caută şi citeşte referate pe ReferateXP.

| Anileda a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.trebuie sa scrii despre cata bataie ia un animal cu biciul, pentru o recompensa mica, daca face exact se vrea dresorul.vei vedea animale frumoase, curajoase si mandre care ajung sa tremure in fata unuia cu biciul.dovada ca animalele stau in banca lor.noi ne ducem dupa ele si le incalcam drepturile, si libertatea. e rusinos.si crud.

| InNa_6021 explică:

Saracutele animalex(

| cricrista12 a răspuns:

Mersiieufo