| AdaLeo a întrebat:

Am o tema la romana si manualul nu e prea bun si nu inteleg ce vrea sa spuna la un exercitiu: Conjunctiile Coordonatoare exprima un raport de coordonare in: -? intre?-?
si? intre?-? La fel este si la cerinta cu cele subordonatoare, dar este doar 1 singur semn? intre?-? Nu inteleg acolo unde zice,, exprma un rapot de coordonare in?". Unde scrie,, intre?-?,, acolo stiu ca e vorba de 2 parti de propozitie si 2 propoziti de acelasi fel sau o propozitie subordonata de regenta ei. Dau funda

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Conjunctiile coordonatoare(si,dar,iar,insa,ci,sau,ori,deci)leaga:
a)parti de propozitie de acelasi fel
b)propozitii de acelasi fel intr-o fraza
conjunctiile subordonatoare (ca,sa,daca,fiindca,desi, incat, caci, deoarece)se folosesc numai in fraza si fac legatura intre propozitia principala si cea secundara subordonata acesteia
Sper ca ti-am fost de ajutor! Si, apropo, ce clasa esti? a5a,a6a,a7a?

2 răspunsuri:
| AdaLeo explică:

Stiu ca ti-am dat funda cam tarziu^^ cand am scris intrebarea am fost pe cls a Vi-a. acum sunt a VII-a si merci mult amandorora

| Th3utz a răspuns:

Eu cred ca este asa :
Conjunctiile coordonatoare exprima un raport de coordonare IN cadrul propozitiei INTRE parti de popozitii de acelasi fel si IN cadrul frazei INTRE propozitii de acelasi fel.
winking sper ca te.am ajutat