| SexyBlue a întrebat:

Salut, nu prea inteleg sintaxa frazei, unde trebuie sa spun care este propozitie principala si secundara. In special la cea secundara nu prea o inteleg... Cum aflu daca e secundara? stiu ca dupa elemente de legatura dar vreau va rog sa-mi spuneti care sunt conjunctiile coordonatoare si subordonatoare pentru ca am nevoie

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Pai, cu fraza e simplu - subliniezi toate predicatele (actiunile: mananc, dorm, scriu, desenez etc.), dupa aceea te uiti de ceva cuvinte de legatura sau virgule (astea leaga cuvintele dintr-o enumerare sau propozitiile de acelasi fel). Cuvinte de legatura pot fi multe, insa printre ele sunt: dar, iar insa, ci, sau; ca, ca sa, caci, pentru ca, pentru ca sa, deoarece, fiindca, din cauza, cum, unde, cand etc. In functie de astea se alege felul propozitiei secundare (subiectiva, predicativa, atributiva etc.). De obicei principalele sunt de sine statatoare sau intercalate (astea-s mai ciudate!), iar secundarele le gasesti dupa cele principale, rar sunt in fata lor. Sper sa-ti fie de folos explicatia asta! Bafta!

| z0r3Ns3n a răspuns:

Highschoolinamerica e bun raspunsul dar cred ca e prea complicat pentru baiat...Deci propozitia secundara depinde de o alta propozitie, de fapt mai bine te uiti la propozitie sa vezi daca are inteles de sine statator. Daca are, inseamna ca este propozitie principala. Daca nu are inseamna ca este propozitie secundara.