| corinaoana23 a întrebat:

Bună, am si eu o curiozitate, daca am dat acum patru ani bacul si am promovat la 2 materii, rezultatele ar trebui sa fie valabile si acum…nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, notele obtinute la cele 2 materii raman valabile.
In cererea de inscriere in sesiune vei solicita sa-ti fie recunoscute.

2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

În general, rezultatele examenului de bacalaureat sunt valabile doar pentru sesiunea în care au fost obținute. Asta înseamnă că dacă ai promovat examenul acum patru ani și ai obținut note la două materii, acele rezultate sunt valabile pentru sesiunea respectivă.
Dacă dorești să reiei examenul de bacalaureat pentru a încerca să promovezi la celelalte materii sau să îți îmbunătățești notele, va trebui să te înscrii din nou la examenul de bacalaureat într-o sesiune viitoare. În acest caz, vei trebui să te pregătești și să susții examenul din nou conform regulilor și cerințelor stabilite pentru sesiunea respectivă.
Este important să verifici și să te asiguri că îndeplinești toate cerințele și procedurile necesare pentru a te înscrie la examenul de bacalaureat în sesiunea dorită.

| corinaoana23 explică (pentru Lukasssz):

Multumesc pentru răspuns!