| Cozlovschi_Mihai_1964 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare, dacă fetița mea a terminat cu o medie sub 3, clasa a 8a, ce se poate face? Există vreo școală profesională, sau altă formă de a merge mai departe? Vă mulțumesc, aștept și eu un răspuns de la dvs.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu spui ce anume reprezinta acea" medie sub 3"?!
Este media anuala corespunzatoare clasei a 8-a? ---daca da, copilul va repeta clasa a 8-a.
Este media generala obtinuta la evaluarea nationala sustinuta ca absolventa a clasei a 8-a?--- daca da, aceasta medie nu impiedica continuarea studiilor caci, alaturi de media generala corespunzatoare laselor 5-8, intra in calcului mediei pe baza careia se realizeaza inscrierea in clasa a 9-a de liceu. Te sfatuiesc sa mergi la scoala la care a absolvit cele 8 clase unde vei gasi afisate locurile ramase libere la liceele si scolile profesionale din localitate. Nu uita sa mergi la secretariatul scolii pentru a afla cum trebuie procedat pentru a participa la urmatoarea etapa a repartitiei computerizate sau pentru inscrierea pe locurile ramase libere la o scoala profesionala.

| AvalohAlyn a răspuns:

Va intra in etapa a II-a de admitere, daca media de sub 3 e de la evaluarile nationale. Daca media de 3 este media anuala din clasa a 8-a va repeta clasa.
Daca e de la evaluarile nationale trebuie sa te interesezi si sa intri in etapa a II-a de admitere, care va fi acum la sfarsitul lui august mi se pare. Poate desigur, intra la o scoala profesionala sau la un liceu mai slab.(se poate si la liceu fiindca au fost medii de 3-4 si la liceu anul asta)
Dar intereseaza-te la scoala, la secretariat.Sa nu expire timpul.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a terminat cu o medie sub 3, atunci este repetenta si repeta clasa a VIII-a la aceeasi scoala.

| andreeahtml a răspuns:

Bună! Trebuie să aștepți a 2-a repartizarea și vedeți atunci unde intră.