| Andreea8999 a întrebat:

Bună, știe cineva din ce clasa se poate merge la profesionala (acum am terminat clasa a 8a) dar mama mea îmi zicea ca trebuie sa fac cel puțin 10 clase (la liceu) si după aia ma pot transfera la o școală profesionala. Dar eu știu ca te poți înscrie acum la acea școală si de la toamna poți merge la profesionala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La o scoala profesionala se merge, de regula, dupa ce ai terminat cl. a VIII-a, nu stiu de unde a aflat mama ta ca se poate merge doar dupa 10 clase.

1 răspuns:
| miraeeeeeeeeee a răspuns:

La scoala profesionala te inscrii dupa clasa a 8 a, cand se inscriu si ceilalti la liceu, nu dupa 10 clase. O sa fii in clasa a 9 a, doar ca la profesionala. In legatura cu inscrierea, intereseaza-te acolo unde doresti sa faci ascoala profesionala.