| Keyna a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de engleza.Stiti daca exita vreo regula pentru a face rephrase, cu verbele modale. De exemplu:
1.Although you are in charge, it doesn't giv you the right to be rude.(propozitia originala)
-You may be in charge, but it doesn't give you the right to be rude.(rephrase-ul care trebuia facut).

Trebuie sa ma iau dupa vreo regula la concordanta timpurilor? Si inca >ceva:". Should, shall, may might care si cum se foloseste? Am mai cautat pe internet dar nu prea am inteles. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Pai din exemplele pe care le-ai dat tu poti sa deduci regula: dupa verbul modal (indiferent ca e may, might, should) apare "be" (infinitivul verbului "a fi"). Shall este folosit in British English. Americanii folosesc numai should. Dar sensul lor este acelasi. Cat despre may si might, astea au acelasi inteles: a putea. Dar may are mai mult sensul a avea voie, pe cand might este ca si "can", deci, simplu, a putea.