| Ramo137 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru tema la istorie pana maine:
de ce astazi in varful Columbu lui Traian de la Roma se afla statuia Sfantului Petru?
multumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
| Andreyok a răspuns:

Initial, o statuie a unui vultur se gasea in varful coloanei, dar dupa moartea lui Traian, aceasta a fost inlocuita cu o statuie inalta de peste 6 metri a imparatului. Cenusa lui Traian si mai tarziu a sotiei acestuia Plotina, au fost depuse la baza coloanei. In 1587 statuia a fost din nou inlocuita de Papa, de data aceasta cu una a Sfantului Petru.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De unde ai scos această celebră expresie "Columbu lui Traian"? Dacă nici ce copiaţi nu ştiţi a scrie... e grav de tot cu cultura generală a şcolarilor de azi din România!

| Andreyok a răspuns:

In anul 1589 sau 1590, papa Sixtus V a ordonat artistului Fontana sa ridice i statuia apostolului Petru, sculptata la 1587 de Gerolamo della Porta, statuie ce exista si azi.