| Biscuiti a întrebat:

Buna am si eu o nelamurire, daca aduc doua numere intregi spre exemplu +4+(-4) cu cat este egal? adica ar fi egal cu 8 dar in fata lui 8 pun + sau - ori nu pun nimic? straight face Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| CraziNess a răspuns:

Nu pui nimic ca rezultatul nu este 8winking
+4+(-4)
+4-4 = 0
winking daca nu ai inteles uite asa daca este semnul + in fata parantezei ramane semnul neschimbatwinking si daca e minus pui opusul lui -4 adica +4 si( + de acolo il dai deopartewinking

9 răspunsuri:
| emy a răspuns:

0.

| Dnse a răspuns:

+4+(-4) este egal cu 0, deoarece plusul din fata parantezei nu schimba semnul numarului din paranteza, numai minus o schimba. Cand ai de excemplu +4+(-9) scrii 4-9, scazi din cel mai mare pe cel mai mic si pui semnul celui mai mare(adica cel din care ai scazut).

| ecristinamc a răspuns:

Iti da 0.
- Din paranteza schimba semnu'.+ cu - face -.+4+(-4)=+4-4=0

| vlado a răspuns:

laughing nu e egal cu 8 daca e 4+(-4)=4-4=0
asa vine

| eRefleX a răspuns:

Rezultatu-i 0 băăăăăăăă!>xD

| Biscuiti explică:

Ely, mersi foarte mult :* chiar mi-ai fost de folos, dar eu de asta am intrebat ca nu eram sigura daca e egal cu 0 sau cu altceva :d

| ely_9328 a răspuns:

Doamne...sa nu mai spui niciodata aceasta prostie...calculul pe care l'ai scris tu aici este ca si cum ai scrie 4-4 deoarece +4 este 4 fara nici un semn iar +'ul ala de dinainte de paranteza e ca si cum nu ar fi, deci e +4-4 care este egal cu 0 (4-4)

| ely_9328 a răspuns:

Nu ai pentru ce:*:*:*

| AshtraysAndHeartbreaks a răspuns:

Pai Cand ai +(-) dispare plus si ramane minus, deci +4+(-4)= +4-4 = 0 happy