| sociopath a întrebat:

Am terminat clasa a 8a si trebuie sa imi aleg un profil pentru la liceu. Parintii mei ma sfatuiesc sa merg la stiinte ale naturii(bio-chimie) pentru ca este un profil real si pot merge la ce facultate vreau dupa aceea. Eu ma pricep la engleza(am fost la olimpiada si concursuri etc.) si franceza. Pe scurt,ma pricep mai mult la materii precum limbile straine si romana decat la stiintele exacte. Ma gandesc sa urmez sfatul parintilor pentru ca sincer nu stiu ce facultate vreau sa fac. Ei isi doresc sa fac farmacia sau medicina.
Este dificil la stiinte ale naturii? Nu ma prea pricep la matematica si chimie,iar la biologie si fizica e mai mult de invatat deci nu e mare chestie. Un sfat, va rog?

3 răspunsuri:
| Kitybush a răspuns:

Daca nu esti hotarata in privinta facultatii poti incerca si la un profil economic, faci din toate materiile, 3ore pe saptamana rom si mate, 2fizica, 2 chimie, una biologie etc. La economic se adauga in plus 9 ore pe saptamana de economie care nu e grea si e chiar frumoasa. Sper sa faci alegerea corecta!

| sociopath explică (pentru Kitybush):

La liceele la care vreau sa dau eu nu exista acest profil. Profilul este important, dar si liceul...Multumesc oricum!

| vangaelis a răspuns:

Pai nu iti pliezi optiunile in functie de ceea ce iti place? E urat cand parintii hotarasc soarta copiilor...