| Adyy5 a întrebat:

Urmeaza sa dau evaluarea nationala,dar nu stiu ce profil ar trebui sa aleg dintre stiinte sociale si stiinte ale naturii.
Deci sunt buna la literatura,limbi straine,istorie,geografie,chimie, biologie si foarte slaba la matematica si fizica.
De mica mi-am dorit sa devin medic si stiu ca pentru asta trebuie sa merg pe stiinte ale naturii, dar incep sa ma atraga si meseriile ce tin de Drept precum avocatura si procuratura(daca nu.medic mi-ar placea sa devin judecator sau procuror).
Pe stiinte sociale am mai putine posibilitati,deci ma feresc de uman,in timp ce stiintele naturii se axeaza pe toate materiile si se invata mai mult,dar ai mai multe optiuni pentru viitor.
Intotdeauna am vazut profilele ce tin de uman ca fiind slabe deoarece sunt mai lejere si nu poti sa devii medic sau IT-ist dupa terminarea liceului(poti,dar greu).
Sunt mai buna pe uman decat pe real,dar vreau o meserie din care sa castig bine si sa pot ajuta alte persoane,iar medicina mi se pare alegerea potrivita, dar este dificil sa devin medic daca merg pe uman.
Nu-mi doresc neaparat sa fac medicina mai departe, este doar o inclinatie.
Voi ce ati face? Ce ar trebui sa aleg si de ce?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Științele naturii.
Matematică faci M2, deci nu e așa grea.
Și e chiar frumoasă și diferită de ce se face în generală ( ți se va simplifica multă materie dacă o prinzi logic).

Științele sociale mi se par de nimic.
Limbi străine și alte chestii sociale se fac și la științe naturale.
Plus că se face multă biologie (anatomie clasa 11) și chimie organică care o să te ajute.
Iar la fizică poți învăța cât să treci.

| andrabateman887 a răspuns:

In aceeasi situatie (aproape) sunt si eu. Gen, nu pot alege dintre stiinte ale naturii si filo. As vrea pe viitor sa dau la medicina, dar de la filo e mai greu. Iti sugerez sa dai la stiinte ale naturii. Daca o sa ti se para greu acolo, te poti transfera apoi la socio. Asa am sa fac si eu big grin