| Adyy5 a întrebat:

Urmeaza sa dau evaluarea nationala,dar nu stiu ce profil ar trebui sa aleg dintre stiinte sociale si stiinte ale naturii.

Deci sunt buna la literatura,limbi straine,istorie,geografie, chimie, biologie si foarte slaba la matematica si fizica.

De mica mi-am dorit sa devin medic si stiu ca pentru asta trebuie sa merg pe stiinte ale naturii, dar incep sa ma atraga si meseriile ce tin de Drept precum avocatura si procuratura(daca nu.medic mi-ar placea sa devin judecator sau procuror).

Pe stiinte sociale am mai putine posibilitati,deci ma feresc de uman,in timp ce stiintele naturii se axeaza pe toate materiile si se invata mai mult,dar ai mai multe optiuni pentru viitor.

Intotdeauna am vazut profilele ce tin de uman ca fiind slabe deoarece sunt mai lejere si nu poti sa devii medic sau IT-ist dupa terminarea liceului(poti,dar greu).

Sunt mai buna pe uman decat pe real,dar vreau o meserie din care sa castig bine si sa pot ajuta alte persoane, iar medicina mi se pare alegerea potrivita, dar este dificil sa devin medic daca merg pe uman.

Nu-mi doresc neaparat sa fac medicina mai departe, este doar o inclinatie.

Voi ce a-ti face? Ce ar trebui sa aleg si de ce?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Uman

| AnastasiaK a răspuns:

Stai linistita, nu esti buna nici pe uman..."a-ti face"; paragraf care nu constituie o concluzie inceput cu "deci"; "profilele" happy Altfel spus, ca sa fiu draguta, nu te axa pe ce crezi ca esti buna pentru ca nu te autoevaluezi bine, iar notele de la scoala nu reflecta (in general) decat cat de frumosi ti-au fost ochii la ore. Alege un liceu si un profil care consideri ca indeplinesc criteriile care te-ar motiva sa inveti cat mai multe. Degeaba incerci sa decizi acum ca pana intr-a 12-a, ma crezi sau nu, te mai razgandesti macar de 2 ori. Plus, indiferent la ce profil ai fi, e putin probabil sa ai profesori atat de buni incat sa intri la medicina fara meditatii, asa ca poti sa alegi linistita si umanul chiar daca visezi la medicina.

| Adyy5 explică (pentru AnastasiaK):

1.Am 15 ani, la varsta mea consider ca sunt buna la literatura si la materiile ce tin de filologie.
Stai linistita, sunt constienta de calitatile si defectele mele.In urma unei greseli gramaticale sau de exprimare nu poti sa ajungi la concluzia ca as fi sau nu buna pe uman.
Daca ar fi dupa cum ai spus mai sus nu as fi luat bilingv-ul la engleza fara pregatire(fata de colegii mei care au facut gratis cu profesoara si totusi jumatate nu l-au luat), nu as fi cea mai buna la compuneri/poezii pe scoala si n-as avea cea mai mare capacitate dintre 60+ elevi sa retin o lectie intr-un interval scurt de timp(invatata logic, nu mecanic).
Esti prima care imi spune ca umanul nu este de mine.Ciudat,toti profesorii care m-au intalnit si profesoara cu care fac meditatii si preda la unul dintre cele mai bune licee din tara mi-au spus ca am talent literar si ar trebui sa ma orientez spre acest profil.
La engleza si limbi straine in general sunt printre cele mai bune pe scoala, iar asta fara sa invat sau sa fiu atenta la ore.
2.Am spus ca am ajuns la o concluzie? Sunt indecisa, tocmai din acest motiv intreb.
"Daca voi a-ti fi in locul meu ce a-ti alege?"
Nu vad unde am gresit cand am scris asta si "deci";"profilele".
3.Stai fara griji,stiu sa ma autoevaluez,rezultatele vorbesc,nu notele.
Ca sa fiu draguta,nu ma cunosti in realitate si nu stii la ce nivel sunt la fiecare materie in parte,deci nu-mi dau seama cum de poti sa sari la concluzii.
Altcineva de varsta mea cred ca ar fi facut mai multe greseli gramaticale si de exprimare decat mine daca ar fi pus aceasta intrebare sau ceva similar,dar sigur, daca fac una sau mai multe greseli inseamna ca nu as fi buna pe uman.
Fara suparare, este ridicol sa atragi atentia asupra fiecarui detaliu si pe baza acestui fapt sa cataloghezi un om ca fiind sau nu bun la ceva.
Stiu ca am inclinatie spre uman si nu merg pe principiul:
"Notele iti determina nivelul de inteligenta".
Sunt perfect constienta ca nu este asa si nu ma iau dupa note, ci dupa performantele obtinute la concursuri pe scoala si judetene unde am rezultate mai bune decat majoritatea.
Rezultatele vorbesc, nu notele.
Nu tin minte sa fi precizat faptul ca ma consider talentata la literatura datorita mediilor, dar in fine...
3.Deci crezi ca ar trebui sa ma decid in privinta viitorului meu abia dupa terminarea liceului?
Nu, acum trebuie sa fac asta.
Am spus ca poti iesi medic si de pe uman, dar mai dificil.
Meditatiile ajuta, recunosc, dar pe uman nu se face nici 40% din materia ce se face pe stiinte ale naturii daca vrei sa faci medicina mai departe(adica chimie si biologie ce nu se mai fac aproape deloc intre a 11-a pe stiinte sociale/filologie).
Indiferent de ce ai spune sau ai crede profilul are un rol important in privinta facultatii pe care iti doresti s-o urmezi dupa terminarea liceului.
Unul care face 5-6 ore de biologie, chimie si matematica pe saptamana are mai multe sanse sa intre la medicina decat unul care este pe uman si
face 2-3 ore/sapt, cu sau fara meditatii.
Si daca faci meditatii, de pe uman este dificil sa iesi medic.
Nu imposibil, dar foarte greu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Adyy5):

Gramatica se invata pana in clasa a 8-a, iar tu nu ai facut o greseala, ai facut 3 pe care le-am remarcat fara sa citesc cu foarte mare atentie. Ce e si mai grav e ca nici dupa ce te-am atentionat asupra lor nu ai realizat de ce sunt greseli. Degeaba evidentiezi faptul ca ai 15 ani. Daca aveai mai putin, poate ca acele greseli erau scuzabile, dar la varsta ta scrierea corecta ar trebui sa fie o deprindere deja.

Scuteste-ma cu examenul de bilingv, te rog, faptul ca l-ai luat nu inseamna decat ca ai cunostinte minime intr-o limba straina. Daca vrei sa te lauzi, spune-ne de premii la concursuri nationale si internationale ca se intampla sa vorbesti cu o persoana care a cam participat pe la asa ceva si stie cat de usor e sa ajungi pana la etapele judetene.

Validezi opinia unei profesoare prin faptul ca preda la unul dintre cele mai bune licee din tara? Really? Pai, dupa logica ta, parerea mea este mult mai aproape de adevar dat fiind faptul ca am absolvit cel mai bun liceu din tara, nu? laughing Hai sa nu fim penibile, totusi, si sa lasam apelul la autoritate. Apropo, nu am zis ca PROFILURILE de uman nu sunt pentru tine, ci am zis ca nici pe uman nu esti buna, insa daca la real esti mai praf, sunt de acord ca trebuie sa mergi la uman.

Imi tot spui ca esti cea mai cu mot dintre nu stiu cati. Ai luat vreo secunda in calcul posibilitatea sa fii cea mai desteapta dintre multi prosti? Nu zic ca e asa, dar tocmai siguranta ta ca esti atat de desteapta ma face pe mine sa cred contrariul. Bineinteles, e ceea ce cred eu si nu ar trebui sa-ti pese de asta.

De altfel, scuza-ma ca mi-am permis sa-ti judec "talentul" la literatura bazandu-ma pe modul in care SCRII. Eu traiesc cu impresia ca in ceea ce priveste limba si literatura romana, o importanta majora o are LIMBA ROMANA, se pare ca tu stii altfel, insa laughing

Nu cred ca ar trebui sa decizi ce vei face in viitor dupa terminarea liceului, dar sunt 90-95% sigura ca decizia pe care o iei acum nu va fi aceeasi cu cea pe care o vei lua peste 4 ani. Cat despre medicina, meditatiile nu "ajuta", ci aproape inlocuiesc scoala. Dat fiind faptul ca majoritatea fostilor mei colegi a intrat la medicina, s-ar putea sa am "un pic" mai multe cunostinte decat tine legate de acest subiect. In fine, se pare ca tu esti atotstiutoare asa ca nu prea are rost sa ma bag eu peste inteligenta ta. O zi frumoasa! happy

| Adyy5 explică (pentru AnastasiaK):

Nu am avut intentia sa ma cert sau sa pornesc un conflict, deci nu inteleg de ce atata ura in comentariul tau.

"Gramatica se invata pana in clasa a 8-a, iar tu nu ai facut o greseala, ai facut 3 pe care le-am remarcat fara sa citesc cu foarte mare atentie."

Imi poti explica de ce sunt greseli?

"Degeaba evidentiezi faptul ca ai 15 ani. Daca aveai mai putin, poate ca acele greseli erau scuzabile, dar la varsta ta scrierea corecta ar trebui sa fie o deprindere deja."

Sunt numeroase persoane mai in varsta decat mine ce fac mai multe greseli gramaticale, persoane cu un IQ mediu, nu neaparat prosti sau redusi mintal.
Nu cred ca scriu atat de prost gramatical comparativ cu majoritatea tinerilor de varsta mea.
Presupun ca ai petrecut un timp pe acest site si daca am dreptate, atunci ai observat ca putini sunt cei care sunt in stare sa scrie mai mult de 2-3 fraze aici fara greseli gramaticale si sa-si exprime o opinie, fie ea gresita sau nu.

"Scuteste-ma cu examenul de bilingv, te rog, faptul ca l-ai luat nu inseamna decat ca ai cunostinte minime intr-o limba straina."

Nu este de laudat faptul ca l-am luat, ci ca am facut-o fara a depune efort in ciuda faptului ca 2 dintre cei mai buni la invatatura din clasa mea,desi au facut pregatire si modele de bilingv nu au reusit sa-l ia.
Nu ma laud cu asta,vreau doar sa spun ca un prost nu ar fi fost in stare sa-l ia fara pregatire sau efort si unul care ar fi slab pe uman si la limbi straine nici atat.

"Daca vrei sa te lauzi, spune-ne de premii la concursuri nationale si internationale ca se intampla sa vorbesti cu o persoana care a cam participat pe la asa ceva si stie cat de usor e sa ajungi pana la etapele judetene."

Felicitari, dar nu ma prea intereseaza.
Ca sa fi bun pe un profil anume nu trebuie sa participi la etape nationale sau internationale, ci trebuie sa fi mai bun decat majoritatea la acel ceva.
Este o diferenta intre a fi bun la ceva si a excela in domeniul respectiv.
Daca tu ai ajuns cu usurinta la etapele judetene inseamna ca excelezi, nu esti doar buna.
Daca pentru tine este usor nu inseamna ca acelasi lucru este valabil pentru toti.
Presupun ca sunt lucruri ce tie ti se par dificile, dar pentru altii este simplu.
Fiecare are un alt nivel de inteligenta si este bun intr-un anumit domeniu.
Nu pot sa-ti zic ce premii am luat la concursurile nationale si internatinale deoarece in scoala noastra nu se organizeaza asa ceva.
Dar in a 6-a am participat la un concurs de desen legat de antiviolenta si la nivel de clasa a 6-a am obtinut locul 1 pe tara.
Si acest concurs s-a tinut in majoritatea scolilor.

"Validezi opinia unei profesoare prin faptul ca preda la unul dintre cele mai bune licee din tara? Really? Pai, dupa logica ta, parerea mea este mult mai aproape de adevar dat fiind faptul ca am absolvit cel mai bun liceu din tara, nu?"

Stii ce mi se pare mie penibil?
Faptul ca dupa logica mea consideri ca opinia ta este mai apropiata de adevar in ciuda faptului ca nu ma cunosti in realitate.
Si daca esti superioara mental profesoarei respective, nu poti sa compari concluziile tale despre mine cu ale acesteia din moment ce mi-a citit compunerile/poeziile si am vorbit de nenumarate ori.
Daca noi doua am fi vorbit de minim 2 ori pe saptamana face2face o perioada mai indelungata de timp si mi-ai fi testat abilitatile la nivel literar,atunci dupa logica mea ce ai spus mai sus ar fi fost corect.
Dar nu suntem in acea situatie.
Ce ai scris nu are niciun sens.
Da,ma autoevaluez luandu-ma si dupa parerile celor ce imi sunt superiori mental,in special al profesorilor,dar doar daca acestia ma cunosc in viata reala si am avut parte de mai multe conversatii cu acestia.
Doar pentru ca ai absolvit cel mai bun liceu din tara nu inseamna ca ceea ce spui despre mine este si corect, mai ales daca nu esti profesor si n-ai lucrat cu mai multi copii pentru a face diferenta dintre slab, mediu, bun si excel.
Si chiar daca ai fi profesoara, cat timp nu ma cunosti in real life opinia ta este egala cu 0.
Evaluarea aia este relativ usoara.
In primul semestru la teza am primit model si am luat 7.20, iar pe cel de-al doilea in teza ni s-a dat Evaluarea Nationala din 2015 la care am obtinut 9.37.Atunci chiar am invatat.
Deci faptul ca ai absolvit cel mai bun liceu din tara este egal cu 0.Si eu pot sa intru si sa-l absolv de asemenea, nu este o realizare.Doar ca unora nu le place sa toceasca si sa-si petreaca tot timpul invatand. Unii prefera sa mearga la un liceu bun, nu de top,pentru a avea timp si pentru ei insisi.
Sunt oameni care au fost la licee slabute si sunt sigura ca unii au iesit mai bine decat tine.
Unele persoane sunt pur si simplu mai ambitioase decat altele.
Cunosc oameni ce au o inteligenta mult peste medie si au fost la licee de nivel mediu sau slabe deoarece nu si-au dat interesul si oameni mai putin inteligenti ce au invatat pe rupte si au ajuns la licee de top.
Dar daca ajunge sa isi dea interesul,tot ala mai inteligent ce a fost la un liceu slab din cauza lipsei de motivatie va ajunge sa faca in cateva luni ce a facut unul normal si ambitios in ani.
Profesoara noastra de romana nu si-a dat prea mult interesul,deci pentru cineva ca mine a fost dificil sa ajung sa vorbesc si sa scriu intr-o oarecare masura corect gramatical.
Mediul in care cresti,oamenii care te inconjoara si profesorii iti pot influenta nespus viitorul.
Nu esti mai inteligenta decat mine doar pentru ca scrii corect gramatical,ci cel mai probabil ai avut oameni care sa te invete cum trebuie,nu ai fost nevoita sa te descurci precum altii pe cont propriu.
Dar in viitorul apropiat,daca ajung la liceul dorit si sa am motivatia de a invata cred ca as deveni buna pe uman.
Desi cred ca sunt deja,doar ca nu-mi dau interesul in nimic.
Si asta nu ma face slaba in domeniul respectiv.
Este o diferenta intre a fi slab la ceva(asta inseamna ca ajungi dificil sa ai rezultate,oricat ai munci)si a fi lipsit de motivatie(cazul meu).
Invata sa faci diferenta.
Da,cred ca as fi buna pe uman, dar nu-mi dau silinta.
Asta nu ma face slaba.
Slaba as fi daca nici prin munca grea n-as obtine rezultate, dar nu e cazul meu.

"Ai luat vreo secunda in calcul posibilitatea sa fii cea mai desteapta dintre multi prosti? Nu zic ca e asa, dar tocmai siguranta ta ca esti atat de desteapta ma face pe mine sa cred contrariul. "

Ma raportez la majoritatea, nu la cei ce au un IQ sub mediu.
Nu ma consider a fi "atat de desteapta", ci buna pe uman.Nu excelez, sunt doar buna(Adica m-as descurca cel mai bine dintre 4-5 persoane). Este o diferenta.

"Eu traiesc cu impresia ca in ceea ce priveste limba si literatura romana, o importanta majora o are LIMBA ROMANA, se pare ca tu stii altfel, insa..."

Si eu traiesc cu aceeasi impresie, dar nu consider ca talentul literar tine DOAR de numarul greselilor gramaticale pe care le faci, ci si de expresiile pe care le folosesti si de mesajul pe care incerci sa-l transmiti si in ce mod o faci.
Cat despre scris...nu cred ca fac mai multe greseli gramaticale decat un copil de varsta mea,deci nu sunt sub scara medie pentru a ma ingrijora.
La gramatica limbii romane stau destul bine,nu foarte,dar destul astfel incat sa nu fiu catalogata drept o analfabeta.

"Dat fiind faptul ca majoritatea fostilor mei colegi a intrat la medicina, s-ar putea sa am "un pic" mai multe cunostinte decat tine legate de acest subiect."

Colegii tai au fost la cel mai bun liceu din tara, dar eu am cunostinte din TOATE liceele din judet, nu doar de la cel mai bun si cand e vorba de medicina ma raportez la majoritatea, nu la cei mai buni.
Deci nu cred ca ai atatea cunostinte legate de acest subiect daca te iei doar dupa realizarile colegilor tai care au fost la cel mai bun liceu din tara unde pe filologie, desi se fac 2-3 ore de chimie/matematica/biologie pe saptamana se fac mai intens decat pe stiinte ale naturii la un liceu mai slabut.
Astfel spus, de acolo iesi mai usor medic chiar daca esti pe filo decat de pe Stiinte ale naturii la un liceu ce nu se afla in top 100 national.
Liceul conteaza la randul lui, nu doar profilul.
Liceu mai bun=profesori mai seriosi=studiu intens=sanse sa iesi cu usurinta ce doresti indiferent de profil.
Dar eu nu vreau la un liceu de top deoarece chiar daca as intra urasc studiul intens la TOATE materiile in parte dintre care jumatate nu ma ajuta cu nimic in ceea ce vreau sa fac mai departe.

"In fine, se pare ca tu esti atotstiutoare asa ca nu prea are rost sa ma bag eu peste inteligenta ta."

Din emoji-ul " laughing " pe care l-ai folosit in exces(serios, inceteaza.Este enervant, nu dai dovada de inteligenta) si aerul de superioritate ce reiese din asta si felul in care te-ai exprimat, acest paragraf pare mai mult sa te descrie pe tine decat pe mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Calancea_Eugenia_1961 a răspuns:

Mergi unde vrei oricum decizia o iei dupa liceu.

| Mirela_Pasat_1977 a răspuns:

Stiinte ale naturii daca esti buna la chimie si biologie.Dar am o intrebare:esti sociabila? Daca da, alege ce vrei tu, o sa te descurci bine la ambele