| anonim_4396 a întrebat:

Am trecut in clasa a 12 a si ma gandesc sa urmez facultatea de geografie din Iasi. Imi puteti spune, va rog, ce profesii as putea avea daca ma duc pe stiinte ale mediului sau planificare teritoriala? Aș vrea sa știu daca imi pot găsi un loc de muncă stabil in România si bine platit cu una din aceste facultăți. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| lussa a răspuns:

Te vei implica in imbunatatirea reciclarii, eliminarea deseurilor, sanatatea publica, precum si controlul poluarii aerului si apei. Exista firme sau primarii care cauta ingineri de mediu. De asemenea, poti fi consultant de mediu, concentrandu-te pe identificarea unei suprafete de teren, aer sau apa, poluata si care ar fi impactul acesteia, prin intermediul cercetarii si muncii de birou. Mai poti fi urbanist si vei lucra in vederea imbunatatirii infrastructurii existente si pentru a gasi solutii la problemele de mediu.