| Droopsss a întrebat:

Buna,am trecut in clasa aXIIa si sunt indecisa in alegerea facultatii. Dupa mai multe variante,gandiri si razgandiri am ajuns la medicina dentara, pe partea de tehnica.Pot zice ca ma trage ideea de tehnica dentara insa nu stiu cum ma voi descurca.Am cautat pe internet si am aflat ca admiterea se face pe baza unei probe practice si mediei de BAC,pe unele site-uri mai vechi am gasit ca iti trebuie biologie+chimie/fizica, pe altele doar biologie... vreau sa stiu cat de dificila e proba practica si daca e cineva student la aceasta specialitate si imi poate spune cateva impesii puppy dog eyes.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probele de admitere depind de universitatea la care alegi sa studiezi. De exemplu, la UMF Bucuresti, se da proba scrisa de biologie si, la alegere fizica sau chimie. Nu se tine cont de media de la bac si nu e proba practica.
La UMF Craiova si Targu Mures, se da doar proba scrisa de biologie. De asemenea, nu exista proba practica si nu se tine cont de bac.
Eu nu cred ca se da proba practica undeva in Romania, fiindca e dificil de gandit o proba practica bazata pe cunostintele din liceu, utila pentru aceasta facultate si totusi suficient de dificila pentru a face selectia