| magda1 a întrebat:

am un baietel de 8 ani care ma intreaba ce este satanismul, am nevoie de ajutor nu stiu ce sa raspund. Magda

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cuvantul satanism desemneaza ceva apartinand Satanei(alta denumire pentru diavol, drac etc), un curent in arta moderna (literatura, muzica, film etc) si credinta adeptilor Bisericii Sataniste, infiintate in SUA, prin anii 1970. Pentru detalii poti citi pe internet, in special la ro.wikipwdia.org. Numai bine!

| thealchemist a răspuns:

Adorarea zeitatilor infernale

| Leea1234 a răspuns:

Off, si pe mine incep sa a sperie intrebarile adresate de baiatul meu de 5 ani, asa ca te inteleg!
am sa incerc sa te ajut cu un sfat, sfat pe care si eu il respect, raspunde-i fara sa-l minti, dar raspunsul sa fie adecvat varstei lui!
in cazul tau eu i-as spune, ca "satanismul" este religia pe care o respecta ce-i care cred in satana! adica "oamenii cei rai"! si satana este pentu ei, cum este Dumnezeu pentru noi!
poate e cam supid raspunsul meu, dar ce-i poti spune unui copil de 8 ani!
parerea mea!
succes!
deea

| Doloresidk a răspuns:

... Ii poti spune ca satanismul este ceva rau, ceva ce este impotriva lui Dumnezeu, ceva de care trebuie sa se fereasca mereu...Ar mai fi si alte chestii, dar pentru un copil de varsta lui, cred ca e destul.

| αℓγήα ツ a răspuns:

Greu ca copii[zise unu laughing]
paii incearca sa-i spui ca atunci cand unii oameni au probleme in gandire fac lucruri rele[se poarta urat cu animalele spre ex si vorbesc urat.]explica`i ca nu`i bine sa fii asa pentru ca lumea te va marginalizahappy
depinde. ii poti explica adevaratul sens al cuvantului dar foloseste cuvinte mai complicatethinking
sau fa cum imi zicea mie m-am sau altcineva cand intrebeam ce inseamna anumite cuvinte obscene "nu stiu"
big grin good luck :*

| Ankhulnb a răspuns:

Vezi ce lucruri fac SATANIȘTII! Incredibil...trebuie să vezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

| NekrokristBeliar a răspuns:

Este o religie ca oricare alta.Un cult pagan. Tine minte ca nu poti sa ii spui toate notiunile de baza ale acestei religii, deoarece oricum nu va intelege.Aceasta religie se poate cataloga la cele care promoveaza gandirea libera.Atentie vorbesc aici despre satansim traditional, nu despre satanismul modern, care este de fapt ateism.Iar ateismul dupa mine nu este o religie si/sau un cult ci doar o gandire filozofica. happy

| Rinn_Flo_1998 a răspuns (pentru NekrokristBeliar):

Esti satanist? eu sunt si as vrea sa cunosc oameni la fel ca mine.fac parte din ministerul BLS cei care se ocupa de religia SS