| serjinioserjinio a întrebat:

Am un fragment in carte: "Doua loturi" si am nevoie de ideile principale.Va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Dracusoru222 a răspuns:

1) Domnul Lefter Popescu, functionar public, cauta doua bilete de loterie, pe care le-a pus pe banii capitanului Pandele, si care s-au dovedit a fi castigatoare din vorbele capitanului.
2) Lefter crede ca si-a pus biletele in jacheta cenusie, dar afla ca aceasta a fost data de nevasta sa unei chivute din Mahalaua Farfurigiilor.
3) Lefter merge impreuna cu capitanul si comisarul Turtureanu pentru a recupera jacheta, dar chivuta Taca nu e acasa, cei trei asteptand-o pana aceasta vine.
4) Cand Taca vine acasa, cei trei se poarta urat cu ea, iar aceasta le da jacheta, din care lipsesc cele doua bilete.
5) Lefter se intalneste cu seful sau si ii spune ca ziua urmatoare va veni la servici, fiindca si-a luat liber pentru a cauta biletele.
6) Domnul Popescu incearca sa le convinga pe chivute pe cale amiabila sa ii dea biletele, dar este fugarit si tratat brutal, iar in cele din urma renunta.
7) Lefter primeste o scrisoare de la un coleg de serviciu, cum ca, daca nu vine la servici, va fi concediat.
8) Dimineata, Lefter merge la servici unde constata ca biletele de la loterie erau tot timpul intr-un sertar de la el de la lucru.
9) Lefter isi prezinta demisia, crezand ca acum, fiind bogat, nu mai are nevoie de servici.
10) Cand vrea sa scoata banii, bancherul ii spune ca numerele de pe bilete sunt vice-versa, iar Lefter nu a castigat nimic.
11) Lefter isi duce in continuare viata normala, chiar daca momentul dupa ce a aflat ca nu este castigator a fost unul de nebunie pentru el.

3 răspunsuri:
| FuCkMAn a răspuns:

Domnul lefter popescu cumpara 2 bilete la loterie.Atunci cand biletele sunt extrase acestea sunt luate de niste tigancute dar acesta le recupereaza dar cand merge cu ele sa extraga castigul afla ca nu sunt bune, atunci inebuneste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Succes în rezolvarea temei big grin.