| skrcsbfts a întrebat:

Bună! Anul acesta voi susține Evaluarea Națională și sunt foarte speriată. La română mă descurc bine, mă aștept la o notă mare. La matematică... sunt praf. Fac meditații din clasa a VII-a, însă tot nu reușesc să rezolv unele probleme. Știu toate formulele, dar nu știu cum să le aplic în unele exerciții. Primele două subiecte le pot rezolva, dar al treilea mi se pare dificil și asta mă stresează foarte tare. Uneori nu pot să dorm noaptea deoarece încerc să rezolv niște exerciții în minte sau mă gândesc la ce va pica la examen. Țin să menționez că la mine în județ, mediile de admitere sunt destul de măricele, majoritatea liceelor relativ bune având media peste 8.
Îmi puteți da niște sfaturi în legătură cu asta? (ex: cum a fost pentru voi examenul la mate)

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata numai cu pixul pe hartie, rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme.
Daca ai pune mana sa lucrezi zilnic cate 1 ora in plus pentru matematica iar sambata si duminica cate 10 ore pe zi, probabil ca ai recupera toata materia si nu ai mai avea stres la examen.
Eu iti doresc spor la invatat si succes la examen!

| skrcsbfts explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc pentru răspuns.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru Violleta2022):

10 ore pe zi? Tu vezi ce scrii?
Are si ea viata totusi...

| dullcat a răspuns (pentru LarisaChe07):

Vezi ca te asteapta block daca o contrazici. laughing)

| LarisaChe07 a răspuns (pentru dullcat):

Nu e sanatoasa laughing Mai mult de 2 ore nu dai randament, inveti si uiti a doua zi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Cand mai sunt 2 luni pana la examen si vrea sa ia examenul, s epoate invatat 10 ore pe zi.
Aici vorbim de sambata si duminica doar, ca atat va putea.
Viata ei se poate desfasura normal, ca ii mai raman 14 ore sa manace, sa doarma si sa se relaxeze.
Este foarte posibil acest lucru, cand eram in sesiune la facultate invatam nu doar ei si colegii ceilalti cate 14-16 ore pe zi si ne luam examenele chiar cu note mari.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai de ce sa inveti cu 2 luni inainte de examen cate 10 ore pe zi, ca nu ai materie la nesfarsit.
Dar mi se pare ciudat ca tu calculezi in timpul in care iti desfasori viata, si noaptea. Daca inveti de la 10 dimineata pana la 8 seara, nu prea mai ai timp de nimic.
Pe mine m-a durut in cot pana in ultimele zile inainte de examen, cred ca am invatat 10 ore pentru examen in total in toate zilele si tot am luat mai mult decat altii care fac meditatii de ani de zile. Noroc ca ma duce capu'.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Nu are nici o importanta ca pe tien de-a durut in cot daca nu inveti, ca nu despre tine este vorba aici.

Am dat un sfat acestei fete, nu tie!
Invatatul se poate realiza foarte bine chiar si 10 ore pe zi, dupa cum am explicat mai sus: DOAR sambata si Duminica, cate 3 ore si apoi pauza de cate 1 ora, nu toate 10 orele non stop. Orice om nromal poate sa gandeasca asa,...

| dullcat a răspuns:

Buna.Asculta sfaturi de la oameni mai tineri, care inteleg ca sambata si duminica sunt pentru relaxare, nu pentru exercitii si stresat mintea.Asta faci in restul saptamanii si e de ajuns, plus ca presupun ca ai oricum teme de rezolvat, tot pierzi din weekend. Deci nu pot sa-mi imaginez ce sfaturi inutile ofera unii, in conceptia lor n-ar mai trebui sa dormi.

Da tot ce ai tu mai bun pentru subiectele pe care le stii, lucreaza pentru materiile pe care le intelegi. Acest examen e mult mai usor decat bacul sau admiterea cu examen la facultate.Deci cand vei fi la liceu vei rade despre cum te stresai inutil in aceasta perioada. E bine ca esti constiincioasa si te preocupa, ca te implici pentru viitorul tau, insa cand iti afecteaza starea psihica si somnul inseamna ca ai depasit limita sanatoasa, si deja devine deloc benefic nici pentru tine, nici pentru note! Somnul e foarte important, iar stresul nu it va face deloc bine.

Ai incredere in tine, fa-ti un program zilnic sa mai rezolvi cateva exercitii pe langa temele de scoala, si succes!

| skrcsbfts explică (pentru dullcat):

Îți mulțumesc pentru răspuns! Da, în timpul săptămânii mai mereu ajung acasă târziu din cauza meditațiilor și nu mai apuc să lucrez în plus. iar pe weekend am teme/proiecte de făcut și la alte materii, ceea ce mă împiedică puțin din a învață mai mult. Dar, asta nu e o scuză, voi da tot ce pot și voi încerca să iau o notă cât mai mare la examen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studiază mai mult la matematica. Rezolva probleme din culegeri de matematica, rezolva teste de matematica care au mai picat sau au probabilitatea sa pice la Evaluarea Națională.

| skrcsbfts explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns! happy

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Mediile se schimba de la an la an, deci nu te stresa( depinde de ce medie au și alții din generația ta).
Din moment ce faci 2 subiecte corect = poți lua nota 7 cu ușurință, încearcă să lucrezi primele 2 ex de la subiectul 3, sunt mai ușurele, iar pe restul după ce te descurci ok la astea, repeți unde nu știi.
Ps: nu îți face griji, nu are ce sa se întâmple.
Undeva tot ajungi, ba chiar poți sa te transferi după, dacă nu ajungi unde îți dorești.
+ încearcă la meditații să propui rezolvarea subiectului 3 mai detaliat.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

+ găsești pe YouTube diverse profe de matematica și diverse materiale și pe internet.

| skrcsbfts explică (pentru Alexia999997777777777777):

Da! Intr-adevar, voi incerca sa ma axez pe primele trei exercitii pentru a-mi asigura cel putin un 8 in caz ca gresesc la altceva. Mersi de sfat!

| TudorRebecca18 a răspuns:

Hei!
Din propria experiență îți zic că, examenul nu este atât de greu pe cât crezi. Dacă stau să mă gandesc, exercitiile de atunci erau foarte usoare, cel putin acum mi se pare asta.Și eu m-am panicat, s-a pus presiune pe mine încă din clasa a5a, deci toată presiunea aia a fost oribilă. Sănătatea ta psihică e mult mai importantă.Nu te panica, nu te mai gândi atât de mult.Sunt pe Youtube zeci de clipuri în care îți explică orice formulă la mate.Nu îți solicita prea mult creierul.Nu vei mai înțelege absolut nimic.Și eu am fost praf la mate.Dar asta din cauza unor profesori care pur și simplu nu le-a păsat.Așa că am încercat să copiez la mate la evaluarea națională, și ghici ce? Am fost prinsă.Nu ai idee ce speriată fusesem.Am crezut că mă scoate afară în șuturi.Totuși, am reușit să intru la un liceu foarte bun pe profil economic.
Odihnește-te, încearcă să ai cel puțin 8 ore de somn, apoi când ai timp, încerci să mai exersezi. Duminica și sâmbăta poți să-ți faci temele, iar apoi să faci ce vrei. Exersezi când poți și ai timp, cam 2 de cateva ori pe săptămână. Baftă la examenhappy

| skrcsbfts explică (pentru TudorRebecca18):

Iti multumesc mult de tot pentru sfat!

| Alex00615 a răspuns:

Să nu te panichezi și să abordezi mereu o mentalitate pozitivă. Să îți pui că vei reuși să treci de proba la mate și după te vei odihni

| skrcsbfts explică (pentru Alex00615):

Îți mulțumesc pentru răspuns! Cu siguranță mă va ajuta

| 76843 a răspuns:

"Știu toate formulele, dar nu știu cum să le aplic în unele exerciții. "
Aici e greseala tuturor celor care sunt "praf" la matematica. Invata pe de rost niste formule fara sa le inteleaga, fara sa stie sa le foloseasca. Invata LOGIC nu papagaliceste. Si, evident, rezolva cat mai multe probleme.

| NumănumescBrBr a răspuns (pentru 76843):

E vina sistemului. Așa a fost creat. Să perpetueze tocitul.

| 76843 a răspuns (pentru NumănumescBrBr):

Nu este adevarat.
Elevii se copie unii pe altii ca sa le fie mai usor. Eu m-am descurcat mai bine la matematica decat la obiectele unde trebuia doar sa memorez si nu intelegeam nimic.

| skrcsbfts explică (pentru 76843):

Acum, fiecare persoană e diferită. Unele se descurcă mai mult pe materiile de la real, alții la materiile de la uman happy