| DeeaNegrea a întrebat:

Anul asta sunt in clasa a-9 la liceu de mate -info.Cand am hotarat sa merg acolo nu ma temeam de prea multa mate, in schimb imi era teama de informatica. Acum dupa o saptamana imi dau seama ca la info ma descurc daca invat, dar la mate nu mai inteleg nimic.Profesorul de mate a zis ca facem recapitulare, dar foloseste niste formule de care eu nu am auzit in clasa a 8.De exemplu aveam tema care se rezolva cu formula radicalilor dubli dar eu nu am facut asa ceva.Chiar imi placea matematica, dar nu pot sa continui asa pentru ca nu inteleg nimic. I-am intrebat si pe colegi si nici ei nu inteleg foare mult din ceea ce preda. Ce sa fac? Sa iau ore? Sau doar asa e la inceput?

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, intr-adevar in clasa. a 8-a putini profesori predau formula radicalilor dubli. Daca tu si colegii tai nu ati invatat aceasta formula, parerea mea este sa ii spuneti dl-ui vostru prof. de mate si eventual sa-i spuneti si dirigintelui vostru. Poate vorbeste el cu proful de mate, sa-i spuna ca nu intelegeti si sa va ia mai usor de la inceput si sa va explice mai mult. Daca nu se rezolva problema si in continuare nu vei intelege, atunci cu siguranta va trebui sa faci pregatire in particular. Parerea mea este ca ar fi mai bine sa faci cu proful tau de mate, caci astfel el va tine cont si te va sustine mai mult la note. Dar asta este parerea mea, iar tu vei proceda cum vei crede de cuviinta. Bafta in continuare!

| G a răspuns:

In clasa a 8a se preda formula radicalilor dubli (radical sub radical), dar putini o predau. eu zic sa-i spuneti in ora urmatoare sa va ia mai usor, ca voi nu ati facut anumite lucruri si nu intelegeti ce va zice.

| Tiberius a răspuns:

Acum e usor...Stai sa vezi prin a 11-a peste ce dailaughing

| adelinee a răspuns:

Poti face meditatii sau daca chiar numai poti intelege matematica iti sugerez sa te muti la un alt profil.eu sunt la stiinte ale naturii se fac multe ore de mate dar este M2 ...matematica mai usoara. mie imi place mult.trebuie sa dai cateva diferente la anumite materii iar daca le treci te duci la stiinte ale naturii.

| yojapo a răspuns:

Degeaba iti e frica de info, e foarte usor daca inveti. Profu ala de mate probabil e un mos de pe vremea lui Ceasca, se face formula radicalilor dublii in clasa. 8, dar nu multi o predau deoarece nu se prea cere la examenul de a 8-a. Pe langa asta probabil iti va cere pitagora generalizata si alte chestii care nu se cer la examen, dar sunt necesare pentru bac. Deci daca dupa un semestru nu poti sa intelegi nicicum ori iei ore(nu cu profu de clasa) sau daca nu intelege nimeni incercati sa il schimbati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti fie frica de info, dar de mate nu am ce spune poate asa e la inceput

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu ma descurc prea bine la mate dar...eu zis sa mai stai putin si daca nu intelegi vorbesti cu directorul/directoarea...succes