| Pandemic a întrebat:

Are cineva planul incadrarii in genul liric? Va rog frumos dau funda+vot!

Răspuns Câştigător
| cryna a răspuns:

Din cate imi aduc aminte operele lirice sunt poeziile. Caracteristici:1)sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct. 2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri. 3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice. 4)mijloaceexpresive:fonetic,lexical,morfologic, sintactic, stilistic (figuri de stil)..mai multe pe http://www.google.ro/......http?/url

1 răspuns:
| LolNope a răspuns:

Deci,daca ai de facut compunere, noua profesoara ne-a dat plan:
In introducere:
-definitia operei lirice(opera lirica este cea in care ideile si sentimentele sunt transmise direct cu ajutorul eului liric)
-informatii despre autor)
Cuprins:
-marci ale genului liric(vb si pron de persoana I)
-scurt rezumat(maxim 10 randuri)
-comentezi epitete,metafore etc(figuri de stil)
-vorbesti despre sentimentele eului liric
Incheiere:
-sentimente de la poezie,lucruri din acelea...

Cam asta imi amintesc eu, mai erau, dar mi-e greu sa caut caietele)