| Cristinafgmcriss a întrebat:

Buna,as avea o intrebare...cei care ati mai dat bacul la biologie, eu am ales cea vegetala si animala si nu prea stiu cum sa fac sa o inteleg, m-am pus si am inceput sa invat pe capitole dar dupa ce trec de 2, 3 lectii o cam uit pe prima. Cum as putea sa invat mai logic sau habar nu am cu as putea face, ce imi recomandati?

Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Biologia vegetală și animală e mult mai ușoară decât anatomia, e o alegere foarte buna. Ori înveți lecțiile și în următoarea zi, incepi prin a citi ce ai învățat în ziua trecută și în weekend sa mai citești o data tot, ori faci rost de o carte se grile și în următoarea zi, sau o data pe săptămână te pui sa faci subiecte de BAC, dar le rezolvi doar pe cele din materia pe care ai invatat-o. In felul asta o sa ai și exercițiu și recuperezi și materia. Daca vezi ceva de care îți amintești că ai mai auzit, dar nu ști care e răspunsul corect, cauți în manual și în caiet lecția respectivă și vezi care e răspunsul, iar de-abia după te uiți la răspunsuri în spatele cărții. Nu uita sa scrii tot timpul, așa înveți cel mai bine, fă-ți notițe cat mai colorate, poți scrie lecțiile cu culori diferite, sa te ajuți și de memoria vizuală și repetiția e mama învățării. happy Mult spor!

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu vreau sa te dezamagesc dar prima oara asta a fost si optiunea mea si nu am reusit sa retin absolut nimic. Anatomia e mult mai usoara si logica pentru ca te gandesti la corpul tau cand inveti. Poti incerca sa faci iti faci schite iar in fiecare zi sa iti rezervi putin timp sa te mai uiti pe ce ai scris in zilele anterioare si apoi sa faci schite pentru urmatorul capitol. Deasemenea e important sa faci cat mai multe variante. Bafta!

| Jackpot2 a răspuns:

Poți sa îți faci notițe foarte colorate și sa îți faci în cap tot felul de asocieri. Cumpăra o culegere care are și teorie+variante/modele.