| amy8899 a întrebat:

as dori sa intru la liceul de arte: Octav Bancila Iasi...
si as vrea sa stiu :
1.Cu ce medie se intra?
2.Ce profile sunt (sper ca este si profil de teatru).
3.Cum sunt profesorii?
4.Si tot ce mai trebuie de stiut

(am cautat pe internet dar nu am primit foarte multe informatii necesare).

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Este un colegiu vocational, deci nu are medie de admitere.
Pictura, muzică, coregrafie şi teatru.
Profesorii sunt destul de ok, însă normal că nu sunt toţi perfecţi.
Însă să ştii că la acel liceu nu prea se face carte. Adică se pune mai mult accentul pe profilul pe care eşti. Astfel, nu poţi promova Bac-ul atât de uşor, doar dacă îţi permiţi să iei meditaţii serioase sau înveţi în particular.
Normal, există şi excepţii.
Dacă îţi place atât de mult teatrul, eu personal îţi sugerez să mergi la un liceu teoretic, să faci în paralel cursuri de actorie la Palatul Copiilor şi apoi să continui cu o Facultate în domeniu.
Nu spun că la Băncilă se duc doar copii proşti, nicidecum. Am avut o colegă care a ales acest colegiu şi avea medie peste 9.50.
La muzică sunt foarte mulţi ţigani. Acest lucru nu ar trebui să fie relevant, însă doar ţi-am zis să ştii.
Să nu-ţi închipui că îşi fac de cap prin şcoală. Sunt doar foarte talentaţi.
Baftă!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......ncila-iasi

http://cnaob.org/

Toate cele bune.

| amy8899 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru amy8899):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.