| adrianap a întrebat:

As vrea sa invat lb. engleza singura, imi puteti da niste sfaturi despre ce ar trebui sa invat mai intai, cum sa planific lectiile, unde pot gasi materiale folositoare pe internet? multumesc

6 răspunsuri:
| obsesion15 a răspuns:

Hey! Iti voi spune cum am facut eu.La inceput, mi-a fost destul de greu, dar dupa vreo 5 zile, a devenit un obicei.In primul rand, am inceput sa invat timpurile gramaticale.Acestora le rezervam o ora jumatate pe zi (de la 10 la 11.30).Mi-am comandat dupa internet o carte (http://www.carte-engleza.ro/......udent-book daca nu ti-o permiti poti intra pe urmatoarele site-uri: http://www.learnenglish.de/, http://www.usingenglish.com/,
http://www.myenglishpages.com/site_php_files/grammar.php.
Avand in vedere ca vroiam sa-mi imbogatesc vocabularul, am inceput sa ma uit la filme, de preferat am folosit subtitrarea in engleza si daca nu stiam un cuvant mi-l treceam pe o hartie si apoi il cautam in dictionar.De asemenea, am comandat o carte de compuneri, structurata foarte bine, cu multe exemple si puncte de reper in realizarea unui eseu pe diferite teme. http://www.carte-engleza.ro/......ents-book.
Te ajuta foarte mult, mai ales la scoala unde primesti ca tema si mici compuneri.Iti urez mult succes si mult spor la treaba!

| EduardTPU a răspuns:

Materiale exista pe piata sau pe internet,insa in schimbul unui onorariu,nu foarte foarte scump pentru cei care au o situatie materiala buna. Si eu as fi interesat de astfel de materiala,insa free daca se poate, iar daca gasesti astfel de lectii, imi poti trimite si mie un mesaj aici pe site-ul tpu.ro

| EduardTPU a răspuns:

Uite despre ce vorbeam:
"Invata engleza la perfectie

Va prezentam un curs care reprezinta cu siguranta tot ceea ce ati cautat pana acum si nu ati gasit. Este vorba de un curs complet si complex format din 32 de lectii de aproximativ 30 de minute fiecare. Lectiile sunt in format audio, dvs ascultati cuvintele si propozitiile atat in limba engleza cat si in limba romana. Astfel puteti invata limba engleza indiferent inde va aflati: acasa, la munca sau in masina.

Fiecare lectie are si un caiet in care puteti si citi tot ceea ce se spune in curs. Avand in vedere ca puteti vedea orice cuvant cum se scrie in limba engleza, puteti auzi cum se pronunta si puteti repeta si dvs, credem ca acest curs indeplineste toate conditiile pentru a va ajuta sa invatati foarte bine limba engleza

Acest curs pe CD costa doar 50 de LEI cu toate taxele incluse(inclusiv transport) fata de 400 de LEI cat ar costa in mod obisnuit daca lectiile ar fi tiparite pe hartie si nu ar fi in format electronic.

Comandati acest curs si va oferim cadou interesant constand in 12 programe de autosugestie si 60 de minute de muzica de relaxare:

1. Program pentru trezirea constiintei si dorinta de schimbare

2. Program pentru tracul in fata publicului

3. Program pentru teama de necunoscut

4. Program pentru stapanirea de sine

5. Program pentru scaderea poftei de mancare

6. Program pentru renuntarea la fumat

7. Program pentru intarirea eului

8. Program pentru intarirea atentiei

9. Program pentru defectiuni de vorbire

10.Program pentru cresterea poftei de invatat

11.Program pentru cresterea memoriei

12.Program pentru cresterea increderii in capacitatile proprii

Pentru a comanda trimiteti un mail la engleza_pe_dvd@yahoo.com cu subiectul Invata engleza la perfectie si sa ne specificati numele complet cat si adresa dvs din Cartea de Identitate. Comanda o trimitem prin posta, iar la ridicare dvs platiti doar 50 de LEI.

P.S.

Aveti 15 zile la dispozitie sa studiati cursul nostru si sa va hotarati daca indeplineste asteptarile dvs. In caz ca sunteti nemultumiti puteti face retur Cursului, insa va puteti pastra cadoul oferit de noi, si va veti primiti banii inapoi fara nici o obiectie din partea noastra."

| Roxy_3314 a răspuns:

Eu am inceput sa invat limba engleza de la televizor sau desene si la scoala eram atenta la ore! In timpul liber incercam sa fac execriti de engleza din carte si ma corectam singura! Asa am invatat eu englezatongue

| anonim_7871 a răspuns:

Daca ai habar cat de cat de limba engleza, poti incepe sa te uiti la filme fara subtitrare. Nu o sa iasa de la inceput, insa cu ajutorul imaginilor vei putea da inteles cuvintelor happy

| Rlu a răspuns:

Buna:*:* acelasi lucru il vreau si eu doar ca francezahappy pai in primul rand invata intrebarile ce faci? cum esti? etc.happy apoi inveti mancarurile/lucruri multe cuvinte dupa care cu cuvintele invatate formulezi propozitii...sh tot asa Bafta!:*:*