| ChuckBass25 a întrebat:

Hei, vreau sa invat foarte bine limba engleza deoarece mai am doi ani si termin liceul si as vrea sa ma duc in Anglia. O sa ma apuc de meditatii la engleza insa vreau neaparat sa invat singura ca sa vad ca POT si singura. Sfaturi, carti, seriale, filme orice imi puteti da:*. Funda happy

4 răspunsuri:
| тєqυιℓα a răspuns:

Poti sa inveti, esti Chuck Bass.True Blood e fain, cumpara-ti carti in engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aici ai putea învăța ceva.

http://www.google.ro/......http?/url

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți prieteni din străinătate cu care să vorbești în engleză prin Internet. Atât text cât și vorbit.

Înscrie-te la cursuri în engleză pe Coursera.org... Alegi un curs care îți sună bine. Majoritatea sunt ținute în limba engleză. Eu am parcurs unul despre Istoria Internetului. E super.

Cu cât folosești mai mult ceva cu atât se dezvoltă. Ia-ți și cărți în engleză... despre orice. Eu mi-am luat de desen de pe Amazon.co.uk... Așa atingi mai multe scopuri în același timp.

Succes! happy

| negat1ve a răspuns:

Asculta muzica zilnic. De preferabil cea preferata, imposibil sa nu ai piese in engleza care iti plac foarte mult. Incet incet le inveti pe de rost, ai sa observi chiar fara sa vrei. Sau cauti textele daca nu reusesti doar ascultand. Dupa, incerci sa faci traducerea completa si corecta a piesei, la inceput ajuta-te de un dictionar sau translator. Din carti nu prea te sfatuiesc, adica mi se pare putin cam greu, eventual dupa ce ai un nivel mai ridicat dar pentru inceput muzica. Chiar si din filme, cu conditia sa asculti la casti cu volumul destul de tare, ca sa poti auzi pronuntia corecta a cuvintelor si sa fie tradus bine filmul ( sti ca unele nu prea au sens cateodata, sau unele expresii sunt traduse gresit) Sper ca te-am ajutat, succes!