| georgiana_6253 a întrebat:

As vrea sa stiu ce materii se fac la liceul economic. Care profil este mai bun, cel economic sau cel de turism si alimentatie? Astept raspuns urgent, multumesc!

32 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Pai se fac 3 ore de mate.2 sau 3 de romana, 2 engleza, 2 franceza, 2 istorie si geografie. p saptamana.in clasa a 9 a SCPS(ceva cu calitatea produselor si serviciilor. f fain), ETG(un fel de educatie tehnologica).contabilitate in toti anii bineinteles; in clasa a X a :ed antreprenoriala(ceva care te invata cum sa deschizi afaceri.si alte chestii), economie...in clasa a XI a :marketing(f fain, cu publicitate, reclame, promovare), planificare operationala, organizarea resurselor umane, economie(mai naspa un pic.cu probleme si alte chestii); clasa a XIIa analiza pietei si mediul concurential.plus celelalte.am scris ce mi-a venit in minte.eu anul asta termin liceul economic si pot sa zic ca a fost frumos.adica daca nu ti place romana te poti duce linistita.nu se insista p ea tongue in schimb trebuie sa fii bun la real! a .am uitat sa specific.fizica, chimie, biologie, muzica si desen faci doar in clasa a 9a si a 10a .asa ca BAFTA

| ellene a răspuns:

Am uitat sa specific.am fost la specializarea TEHNICIAN IN ACTIVITATI ECONOMICE, specializare la care te poti inscrie dupa clasa a 10 a (pentru a intra unde vrei trebuie sa ai medie relativ mare. e ca si cu inscrierea la liceu.).deci pana in clasa a 10 a sunt totii elevii la PROFIL SERVICII.mai sunt 2 specializari:turism si alimentatie publica.alimentatie publica se considera a fi cel mai slab profil, turism...de nivel mediu...si economic cel mai bun...acu depinde de tine ce vrei sa alegi...la sf clasei a XIIa vei sustine un atestat, asta in functie de specializare.deci o sa ai si un avantaj fata de celelalte liceetongue
PS... orarul nu difera f mult de la o specializare la alta. bafta

| narcis13 a răspuns:

Eu tocmai am terminat liceul economic de turism din iasi; materiile sunt interesante, in ultimul an iti alegi tema pentru atestat;
in ceea ce priveste materiile studiate- in clasa a 9-a faci etg(elemente de tehnologie generala), scps(studiul calitatii produselor si serviciilor), contabilitate, protectia consumatorului, acestea fiind disciplinele de specialitate; in ceilalti ani se mai face economie politica, economie aplicata, contabilitate, dezvoltare durabila in turism, operatiuni specifice agentiei de turism, tipologia agentiilor de turism, organizarea agentiei de turism, marketingul afacerii, management, mediul concurential, negocierea in afaceri, politici si strategii de marketing in agentia de turism, planificare operationala, etc, in afara de disciplinele comune cu alte filiere;
practica vei face incepand cu clasa a 11-a in agentia de turism.
la intrebarea care profil este mai bun, raspunsul meu e alimentatie sau turism, pentru ca oricum, la turism sau alimentatie vei face si disciplinele studiate la economic; terminand profilul economic nu vei putea fi mai mult decat vanzatoare la vreun magazin sau magazionera, dar daca termini turism sau alimetatie posibilitatile sunt mai mari; ramane la latitudinea ta ce hotarare vei lua. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...toate trei: aconomic, turism si alimentatie. Nu se stie niciodata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ar mai fi ceva: In clasa a 11-a se va alege profilul in care vei fi! Daca ajungi la economie, eu iti recomand sa te axezi pe "Finante banci", din cele 3:"Finante banci","Contabilitate si Informatica de gestiune","Marketing".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si... am uitat sa-ti spun.Economicul este el mai bun din aceasta filiera(a serviciilor), dupa aceea as putea sa zic ca este turismul, desi eu ma axez mai mult pe comert, iar cel mai putin bun(dar este totusi destul de bun) ar fi profilul de alimentatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul "Economic" se bazeaza pe economie, ed. antreprenoriala, contabilitate, informatica, menegement, maketing. Dupa ce termini lieul poti da atestat la o tema pe care ti-o alegi tu. Dupa ce termini liceul respectiv, poti urma facultatea de contabilitate, finante banci, marketing, etc.
De asemenea, profilul de "Turism" se bazeaza pe foarte multa geografie, se fac 2 ore de limba straina pe saptamana, dar mai poti opta pentru inca una(la alegere spaniola/germana...la care se face o singura ora). Aici, sunt doua materii: Engleza(care ete oricum) si Franceza sau Italiana(eu zic sa optezi pentru italiana). In legatura cu limba moderna3 ti-as propune spaniola pentru ca este usoara...oricum...este ceva gen latina la filologie!
Iar la profilul de "Alimentatie'' care se stie despre el...ca este cel mai slab profil la filiera"Servicii"(desi, eu nu pot crede asta), toate materiile sunt f. frumoase.Vei face cateva ore de preactica, abia in clasa a 11-a si a 12-a.Este vorba de "Gastronomie". In primele doua clase de liceu(a 9-a a 10-a)este vorba despre cathering-uri.Singurul liceu care intr-adevar ar fi ceva bunicel e invatat de acolo, ar cam fi Viilor!
De asemenea, aici, la filiera"Servicii", mai este ce profil de "Comert". Aici este o materie, nu stiu exact cum se numeste, pentru ca sunt cunoscute doar initialele sale de mine si anume: "ISDCC"si inca o materie: ed.antreprenoriala.Astea doua le vei face de 3-4 ori pe saptamana.Asta daca te duci la Cretulescu.La Hermes(mi se pare) sau la Viilor(unde mai este profilul "Comertului"), se fac 2 ore pe saptamana de ed.antreprenoriala si 3 ore de ISDCC.Si pe langa materiile astea se mai fac 2 ore pe saptamana de ETG(un fel de ed. tehnologica, dar este mult mai frumos...stai linistita.Nu uinvete de strungar/zidar laughing cum invatai in a-8a). Cam atat am de spus! daca vrei sa mai vorbim ia ID-ul meu : devil_nykci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce messerie te alegi din profilul ''Turism si alimentatie''?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de nult timp in liceul Economic de fapt sunt boboc dar dupa parerea mea e mai bun profilul ce Comert...acum asta e doar parerea mea daca ti se pare mai interesant Turismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel de turism este cel mai bun si cel mai usor parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre,, aconomic" si turism eu iti recomand filologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu.am cautat peste tot si nu gas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilulu economic e cel mai tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce materii se fac.Azi am aflat vestea ca am intrat la turism si alimentatie.Totusi nu sunt lamurit. Vreau sa stiu si eu ce meserie pot avea.Astept raspuns pls...big grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acuma depinde la ce facultate mergi dupa liceu.Sa sti ca in liceu te pregatesti intr-un anumit profil ca apoi sa mergi la facultate in functie de acel profil. Poti sa te angajezi la o agentie de turism mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draguta raspunsul meu e ca habar nu ai sa scrii si mai vrei si la liceu oooooooooooooffffffff! esti pf!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul cel mai bun este cel economic, dupa care urmeaza turismul, apoi gastronomia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dupa parerea mea cred ca economicul e mai bun decat toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentatie ca eu sunt la turism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu am intrat anul asta la economic, la profilul comert... si habar nu am ce materii o sa fac laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! sunt si eu in clasa a 9-a la profilul Economic Contabilitate si nu stiu ce sa fac adica.nu prea ma impac cu matematica si as vrea sa stiu daca trebuie multa matematica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa georgiana tu esti proasta tu intrebi lumea ce sa faci sfatuestete cu mata cu tatu nu cu lumea
hai pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La comert poti iesi vanzator
la alimentatie publica si turism iesi ospatar

| rosmery a răspuns:

Eu am intrat acum intr-a 9 la econmic profil turism si alimentatie

| rosmery a răspuns:

Eu am intrat acum intra 9 la turism si alimentatie

| Andra_7834 a răspuns:

Cel de economic cred eu

| OLECH a răspuns:

La profilul economic trebuie sa stii foarte multa matematica?

| Sherena a răspuns:

Heibatting eyelashes
Eu acum sunt intr`a 9-a si fac asa:
3 ore de mate/saptamana
3 ore de romana/saptamana
3 ore de contabilitate/saptamana
3 ore de calitate a produselor/saptamana
3 ore de organizarea unitatilor economice/saptamana
2 ore de engleza/saptamana
2 ore de franceza/saptamana
2 de chimie si 2 de fizica(iar din clasa a11-a nu mai faci deloc)/saptamana
o ora de geografie/saptamana
o ora de istorie/saptamana
o ora de logica/saptamana
o ora de T. I. C(gen informatica)/saptamana
o ora de religie/saptamana
o ora de biologie/saptamana
o ora de sport/saptamana

| any_5012 a răspuns:

Si eu is la liceu economic pot sa spun ca e destul de simplu asta daca sti bine contabilitate si multa matematica, restul e ff simplu gen modeulele SCPS OUE TIC, e bine ca din a 10 scapi de bio chimie si fizica la noi in programa sau scos orela de muzica si desen facem pe saptamana 3 ore de mate 3 de SCPS... 2 de OUE si 4-5 ore de Contabilitate ...acum depinde de u ce vrei sa faci si unde crezi ca e mai bine.bafta

| Andrei_Craiu_1996 a răspuns:

Unde se face practica la turism si alimetatie?