| Malvina24 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu ce subiecte ati avut la proba orala la limba si literatura romana? ce a picat si cum vi s-a parut-greu/usor? multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Mie mi-a picat un fragment din "Romania Pitoreasca" de Al. Vlahuta. A fost destul de usor, in sensul ca se vedea destul de clar pe text ca este unul descriptiv, apartinand normal stilului beletristic big grin; cu asta am raspuns la 1a. La b ma-ntreba "cui i se adreseaza textul", iar raspunsul era standard ca in 99% din variante, si anume "cititorului neexperimentat". Iar la 2 a fost sa-mi dau cu parerea in legatura cu relatia dintre om si natura.
A fost ok, am luat experimentat desi n-am invatat mai nimic.hee hee. Tot ce conteaza e sa-ti mearga pliscu, sa turui intr-una indiferent ca stii sau nu, pentru a nu da ocazia sa ti se puna intrebari. happy

2 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Eu am avut un text dintr-un dictionar de mitologie, despre Midas rege al Frigiei. La prima intrebare (a), m-a intrebat despre tipul de text, la (b) m-a intrebat despre idei, fapte, opinii, argumente prezente in text, la punctul (c) m-a intrebat despre cine este emitatorul textului si ce a dorit autorul sa transmita. La punctul 2 am avut de comentat despre faptele regelui Midas si de dat argumente/opinii. Eu am luat nivelule experimentat... nu a fost greu. Daca dai si tu BAC-ul. iti urez mult succes! happy

Noapte buna!

| motu a răspuns:

Mie mi-a picat o naratie a lui Caragiale despre modul in care la intalnit pe Eminescu.
Spre stupefactia mea l-a descris ca fiind ''o frumusete'', si eu trebuia sa argumentez de ce domnul Luca il considera o frumusete.
Desi impotriva principiilor mele(nu ii pot zice unui barbat :''frumos'') am fost nevoit sa zic prostii, si ete na' am luat si eu experimentat(la un text care iti testeaza competentele lingvistice la limba materna THOAAAAMNE).

p. s:vlad_bv sunt curios ce am fi putut invata pentru porcaria asta de ''test''?