| bogdy20000 a întrebat:

Buna! As vrea sa stiu si eu cum este mai exact cu intrarea la facultatea cu plata. Pentru a intra la o facultate cu plata ai nevoie si de o anumită medie sau trebuie doar sa ai bacul si oricine plateste poate intra? Daca stiti cumva sa imi dati detalii despre facultățile din Cluj in legatura cu intrebarea mea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jigokunokishi a răspuns:

Pai, asta depinde de facultatea aleasa. Dacă este un profil slăbuț care nu este căutat poți intra chiar și la buget pentru că nu se ocupă toate locurile bugetate nici așa. Cunosc personal cazuri. Dacă este un profil căutat în cadrul unei facultăți bune atunci e posibil ca nici cu media peste 9 să nu intri la locurile cu plată, pentru că este stabilit un număr limitat de locuri și sunt mulți înscriși cu medii mari. Așa e la facultățile de stat. Habar n-am dacă la cele private se aplică chestia asta.
Pe scurt, depinde de facultate și profilul ales.
Fundă? big grin

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se intră fie pe baza mediei de la bac, și primii x număr sunt la buget, restul la taxă. locurile bugetate le afli de la început de pe site; fie pe baza unei admiteri unde același fel de clasament.
dacă ai mai beneficiat de buget la altă facultate înainte, intri automat tot anul la taxă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice facultate se da admitere chiar daca e privata sau de stat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mai toate facultatile se da o admitere.
In functie de nota daca e mare poti prinde un loc la buget (adica nu platesti tu, plateste statul).
Daca toate locurile la buget s-au ocupat, exista locuri la taxa unde platesti tu anual.
N-am vazut facultate sa accepte studenti fara bac luat.