| Cristian110194 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei ce stiu matematica.Cand mi se cere sa construiesc un dreptunghi de exemplu de o anumita arie..cum incep? Am de facut o problema in care mi se cere sa construiesc un dreptunghi de arie fi( numarul de aur) si perimetru 2fi la patrat.sau o alta problema in care mi se cere sa construiesc un octogon regulat de arie 6radical din 2, dandu-se segmentul unitate.CUm se procedeaza? V-as fii foarte recunoscator daca m-ati ajuta.

2 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

La cea cu dreptunghiul, se rezolva urmatorul sistem de ecuatii
L*l = φ
2(L+l) = 2φ^2
sau simplificat
L*l = φ
L+l = φ^2

Aria unui octogon regulat cu lungimea laturii a este A = 2(1+rad(2)) * a^2. Se inlocuieste din nou si se rezolva, aflandu-l pe a care este lungimea laturii octogonului.

In ambele cazuri, se rezolva sistemul, se afla dimensiunile (aproximative, uneori pot da numere irationale) si se deseneaza cu creionul si rigla in functie de aceste dimensiuni. Succes happy

| Gabi19971983 a răspuns:

Dupa cum bine stim, nu exista nstrumente de masurat aria, ci doar formule matematice, asa ca facem figura respectiva (dreptunghiul, sau ce avem) si punem in mijlocul figurii marimea.
Daca ni se spune intr-o problema ca aria unui patrat e de 20 km2 ce facem,? masurile se noteaza pe figura si se folosesc la calcul, formule.
Si ce iti cer problemele respective?
Succes!