| noname2021 a întrebat:

Ca sa ajungi dr. psiholog e de ajuns facultatea de psihologie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Psihologul nu are calitatea de medic, poate fi doctor in psihologie abia dupa ce isi sustine teza de doctorat.

| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de psihologie (3ani), apoi masterul (2 ani) si apoi doctoratul (minim 3 ani). La sfarsit vei fi doctor psiholog, adica vei avea cea mai inalta calificare in domeniul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul urmeaza 6 ani de medicina dupa care poate lucra ca medic rezident.
Psihologul face facultatea cu specializarea psihologie. Licenta dureaza 3 ani. Vei invata despre ramuri foarte diferite ale psihologiei, de la neuropsihologie la psihologia educatiei, la psihologie organizationala. Abia in master, care dureaza doi ani, te specializezi pe o anumita ramura si poti urma psihologie clinica, psihologie judiciara etc.
Dupa asta vei obtine dreptul de practica sub supervizare de la colegiul psihologilor.

| BlueDark a răspuns:

Psihologul nu e medic.
Probabil te referi la medic psihiatru.

| Andrei258 a răspuns:

Pentru a de veni doctor in psihologie este necesar sa va inscrieti si sa absolviti masterul apoi doctoratul în psihologie mult succes