| SickKunt a întrebat:

Bună! Care ar fi avantajele si dezavantajele profilului științe ale naturii?(cat si pe termen scurt dar si lung)

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Am terminat științele naturii deci iti spun din experiență:
Avantaje: inveti de toate: matematica, limbi străine, istorie, chimie etc. Și după te poți orienta ușor pe ce vrei.
Dezavantaj: ai informatica o ora pe săptămână timp de 2 ani laughing mie mi-a plăcut matematica, dar nu am suportat informatica, dar pentru o ora se poate trece peste.

| sunt0anonima a răspuns:

Daca nu iti plac chimia, biologia sau fizica nu ai ce cauta la stiinte ale naturi, sincer. Nu vei putea tine pasul. Eu sunt pe profil de sn si sincer avantajele sunt multe, pe viitor pentru ca un profil real are deschidere la mai multe domenii decatu unul uman(care, pentru moment, ar fi mult mai simplu de urmat ). Daca vrei un viitor frumos, trebuie sa muncesti, si pentru asta chiar recomand stiinte ale naturii. Daca vrei sa "o lasi mai moale" in perioada liceului si nu prea iti pasa de ce se va intampla cu viata ta peste 10 ani(bine, avem exceptii, poate vrei sa te faci psiholog), mergi pe un profil uman.

| Proraressuper a răspuns:

Avantaje: faci cam de toate, mai ales stiinte reale. Se pune accent pe mate, fizica, bio, chimie. Poti da la orice facultate bazata pe aceste stiinte. Matematica e mai usoara (m2) si la bac se da teza tot din m2.
Dezavantaje: nu se face info decat 2 ani si asta te cam limiteaza la alegerea facultatii.
Succes

| Proraressuper a răspuns:

*La bac se da tot din m2
Scuze pentru greseala