| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre compozitia volumetrica, compozitia molara si compozitia masica? ce formule au fiecare in parte?

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Roxana,procentele masice arata cat la suta din masa fiecarui component al unui amestec se gasesc in acel amestec.Procentele molare arata cat la suta din numarul de moli ai unui component dintr-un amestec se gasesc in acel amestec. Procentele volumetrice arata cat la suta din volumul ocupat de un component al unui amestec se gaseste in acel amestec.
In cazul gazelor perfecte, se stie ca in conditii normale (adica 0 grade Celsius si 1 atm), volumul unui mol din orice gaz este de 22, 4 litri, iar 1 kmol din orice gaz ocupa, deci, un volum de 22, 4 metri cubi. De aici rezulta imediat ca, in cazul unui amestec gazos de gaze perfecte, procentele volumetrice sunt egale cu procentele molare. Sper ca te-am putut ajuta.