| klaas1992 a întrebat:

Care sunt lecturile pentru clasa a 9-a, profil stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| EmmaTl a răspuns:

Hey, eu am trecut a-10-a la acest profil. Nu e o lista universala deoarece fiecare profesor alterneaza lecturile pe care doreste sa le faca. Plus ca nimic din clasa a-9-a nu intra in materia de bac, cu exceptia stilurilor functionale ce intra in programa de bac la proba orala, dar se reiau oricum in clasa a-12-a. Dar ca idee: Mircea Eliade: La tiganci, Maitreyi; Ioan Slavici- Mara; Petre Ispirescu- Tinerete fara batranete si viata fara de moarte; William Shakespeare- Romeo si Julieta; si cum am mai zis, poate varia, plus ca oricum la fiecare tema studiata o sa va recomande si carti de citit facultativ, care nu se vor studia la clasa. Sper ca te-am ajutat si succes

| asperger3 a răspuns (pentru EmmaTl):

Off-topic: Eliade nu se mai da la bac fiind necanonic. Daca iti pica roman al experientei poti scrie si Ultima noapte

5 răspunsuri:
| smihai23 a răspuns:

Bună! Eu pe economic am făcut Romeo și Julieta, Maitreyi, Moara cu Noroc, Amintiri din Copilărie, Horă de băieti, Urgent. Ordinea in care le-am scris nu reflectă ordinea din programă.

| smihai23 a răspuns:

A, da. Mai era și Tinerețe fară bătrânețe si viață fără de moarte. Succes.

| Justlikeme2 a răspuns:

Https://www.didactic.ro/......lasa-a-ixa Lecturile nu depind de profilul la care ai intrat.

| klaas1992 explică (pentru Justlikeme2):

Aceasta lista e pentru anul 2011-2012, nu e cam veche?