| iamaprincess a întrebat:

Care sunt tehnicile moderne folosite in romanul "Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi"? Cumva autenticitatea, anticalofilismul etc?

Răspuns Câştigător
| RedFantasy a răspuns:

- sincronizarea literaturii cu filosofia si psihologia epocii
-concepe literatura ca mijloc de cunoastere
-autenticitatea ( realitatea trecuta prin propria constiinta)
-substantialitatea (literatura trebuie sa reflecte esenta concreta a vietii: iubirea, gelozia, dreptatea)
-naratiunea la persoana I si timpul prezent
-anticalofilismul
-dosar de existente - autorul pare a fi mai degraba un colectionar de documente autentice despre viata personajelor (scrisori, jurnale, articole din ziarele timpului)
-memoria involuntara
-paranteza