| Nimeni91 a întrebat:

Buna! Cat credeti ca or sa reziste scolile deschise? La scoala mea, de exemplu, stau cu totii inghesuiti, nimeni nu poarta masca, doar cand intra profesorul, prin urmare, nimeni nu respecta regulile de distantare si de preventie a imbolnavirii.
1) La voi cum e?
2) Credeti ca se vor inchide pana pe 8 martie scolile? Azi, o profa de la clasa mea, a spus ca nu ne tin mult cu scolile deschise, deoarece a precizat ca asa se vorbeste si pe la inspectorate si a mai spus ca dupa cate vede prin scoala noastra si prin altele la care preda, nu se asteapta sa rezistam prea mult.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai aceste fapte ar trebui sesizate ministerului educatiei si cel al sanatatii prin intermedul comisiei parintilor de la fiecare scoala etc
Sa inteleaga si politicienii ca nu exista conditii proprice a se face scoala in mediu sigur in aceasta pandemie, pentru ca de am fi avut o tara dezvoltata si cu economie buna se puteau aduce dotarile necesare tuturor scolilor din Romania in perioada inchiderii lor, nu luati exemplu tarilor dezvoltate din afara care fac tot online pentru nr nostru de locuitori este mult mai mic decat al altora.

| dan1989 a răspuns:

Cei care au decis deschiderea școlilor nu și-au asumat acest lucru.

| Vântulalb a răspuns:

Lasa barfele.
Cati dintre voi s-au imbolnavit stand la baruri, la terase, gramada si fara masca?
Nu se vor inchide intr-o luna. De ce tocmai 8 martie? Iar voi, de ce nu respectati regulile si in pauze?

| Nimeni91 explică (pentru Vântulalb):

1) Eu respect regulile, nu ma imbulzesc si nu merg la bancile altor colegi, am sticla cu spirt, pentru banca, si alta cu dezinfectant in geanta, port masca toata ziua si cand mananc si beau apa ies in curtea scolii, in pauza mare, care are 20 de minute, cel putin la noi, si stau pe o banca, mai ales ca zilele astea nu a fost foarte frig
2) eu nu am fost prin baruri si cluburi niciodata, nu imi place genul asta de distractie, iar la mall merg doar cand imi cumpar cate ceva de imbracat, de doua ori pe an, la terasa merg doar vara, cu rudele mele si parintii, insa anul asta nu am mai fost. Prefer sa ies in parc, daca am timp, cu matusa mea. Am in familie persoane in varsta, de exemplu matusa mea, care are probleme cu inima, sta cu mine in casa, deoarece fiul si fiica ei nu stau aproape, stau in oras, unde au locuri de munca.
Poate pare paradoxal, insa eu chiar respect regulile, deoarece daca m-as imbolnavi de covid doar eu, as sta la spital 14 zile, sau cat este necesar, insa nu vreau sa vin acasa sa îi imbolnavesc pe cei care au grija de mine. Degeaba eu si cativa colegi respectam regulile, daca majoritatea nu o fac.
Nu spun barfe, desi poate asa par, nu asta era mesajul meu. Eu doar imi exprimam ingrijorarea, deoarece trecerile astea de la fizic la online si invers imi dau peste cap ritmul de invatat, iar fizic e mult mai bine, cel putin pentru mine.

| Nimeni91 explică (pentru dan1989):

Stiu! Degeba eu, alaturi de un numar restrans de elevi pastram regulile, daca restul nu.

| Nimeni91 explică (pentru Simpatic):

Cine sa le sesizeze? In scoala mea aproape toti fac la fel, daca o sa numeri, o sa vezi ca elevii care respecta regulile se numara pe degetele de la ambele maini.
Degeaba un numar restrans mentimen regulile, daca restul nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) la fel și pe aici
2) să sperăm, cu cât mai repede cu atât mai bine

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nimeni91):

Regulile sunt frectie la picior de lemn
cat timp nu aveti masti de protectie FULL FACE si sa respiri printr-un filtru, faptul ca, toti copii stau in aceeasi camera si aerul nu e circulat... CONTINUU, daca unul e infectat, toti o sa si-o ia... PUNCT!

ideea e ca sunt foarte multi care guita ca vor fizic la scoala, si e o decizie pur populista sa deschizi scolile

eu nu mi-as trimite copilul la portia de covid, si daca cineva incearca sa ma taxeze asa i-as da in judecata si i-as pune pe ei sa dovedeasca, ca e sigur

| Nimeni91 explică (pentru Zuzu1991):

Pai, nimeni nu o sa demonstreze ca e sigur, ca sa existe cel putin o protectie cat de mica, ar trebuie sa fie micsorate clasele, cu cel putin 50 la suta. In clasa mea, stam cate doi in banca, eu am noroc, daca pot sa zic asa, stau in banca alaturi de verisoara mea, cu care stau si in casa, care vine in fiecare zi cu mine de la soala si evita pe cat posibil contactul cu ceilalti. Acum, nu e numai problema scolii. Multi elevi merg sa se distreze, pit lua vurusul din acele medii, apoi il aduc la scoala, unde se poate infecta intreaga clasa, daca nu chiar intreaga scoala. E foarte greu in aceste conditii, eu oricum as fi preferat scoala online, insa la scoala mea nu exista aparatura, iar daca as solicita scoala online pe motiv ca am in familie o persoana in varsta, in categoria de risc, as ajunge sa nu beneficiez de lectii. In asemenea conditii, trebuiau sa aleaga sanatatea. Daca suntem sanatosi, le facem pe toate, daca nu, nu facem nimic.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu prea intelegi, hai sa explic, ca sa inteleaga si altii

mastile se poarta pe strada, in ideea ca, cineva infectat a respirat inaintea ta si daca nu bate vantul o sa inspiri tu (virusul se propaga si prin aer, dar foarte putin)
ori, intr-o clasa, chestia asta e invalidata total, mastile NU mai conteaza, pentru ca TREBUIE sa tragi aer in piept si daca in jurul tau a respirat cineva infectat, o sa te infectezi, iar chestia devine categorica, cand stai in clasa aia ore in sir

deci, nu conteaza cat de putini sunt infectati la mie, cat timp pandemia e prezenta, ar trebui FARA scoala fizica, iar eu nu mi-as lasa copii la scoala, oricat ar zice autoritatile ca e "sigur"

| Nimeni91 explică (pentru Zuzu1991):

Da, v-am inteles din prima, insa, desi si eu as prefera scoala online, vad lacunele ramase dupa un an intreg de online(scoala mea nu a mai facut ore cu prezenta fizica de anul trecut, de cand a debutat pandemia in Romania). Stiu, e greu sa ne gandim ca putem sa ne infectam, am inteles ce ati vrut sa spuneti, sunt constienta de faptul ca daca e o persoana infectata intr-o clasa, aerul circula si se pot infecta toti, respirand in aceeasi incapere, insa hai sa ne gandim putin, eu sunt in clasa a 11 a, si deja am pierdut un an de scoala, deoarece online nu faceam tot ce facem la scoala, in prezent, daca si anul viitor o sa fie pierdut? In plus, multi nu au acces la scoala online, multi nu au nici ce manca, nu mai au chef de scoala online cand îi doare stomacul. Acum, poate o sa ziceti" de ce na bagam noi? Din moment ce tu scrii aici, ai internet, deci poti participa la scoala online, nu?" Da, insa, cred eu, cea mai buna alegere ar fi sa lase la latitudinea parintilor: cei care vor scoala fizica si online. Fiecare are parerea lui, opinii si mentalitate diferite. Insa eu nu cred ca imi permit sa mai pierd de la scoala, deoarece nu imi permit meditatii ca sa imi asigur note mari la examene.
Am inteles ce ati vrut sa spuneti de la inceput, sunt constienta de acest aspect. Cel mai bine ar putea fi cand fiecare parinte ar decide ce vrea sa fac, copilul lui: scoala online sau fizica.
Va multumesc de raspuns!

| Vântulalb a răspuns (pentru Nimeni91):

Cine sa le sesizeze?
Tu. Pentru ca tu respecti regulile. Nu o vor face cei ce nu le respecta.

| Nimeni91 explică (pentru Vântulalb):

Am incercat sa îi spun dirigintei mele si am intrebat-o ce e de facut, dansa mi-a spus ca o sa discute cu ei, sa le explice ca putem fi pusi cu totii, toata scoala, elevi si profesori, in carantina si poate nu ne vor mai lasa sa incepem fizic scoala, insa spus a ramas totul. Singurele lor explicatii, ale elevilor, au fost ca nu s-au vazut de mult timp si vor sa fie impreuna.
Nu stiu unde trebuie sa semnalez acest lucru: la inspectorat, la director nu prea cred ca am cum( pentru ca stie cum e in scoala si nu e niciodata in incinta scolii), la Minister?

| Vântulalb a răspuns (pentru Nimeni91):

Daca a fost doar prima zi, e explicabil. Daca insa se va intampla in fiecare zi de acum, reclami la Inspectorat.

| Nimeni91 explică (pentru Vântulalb):

Ok, multumesc! Nu vreau sa ma trezesc, ca o sa trecem iar online. Din martie, anul trecut, pana acum, numai online am facut.

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sunt masti certificate tip FFP3 gen cum au medicii, daca urci 10 trepte obosesti, nu cred ca rezista cineva cateva ore fara sa i se faca rau sau fara sa umple masca aceea de scuipat, unde mai punem ca e peste 15 lei bucata si iti trebuie 1 pe zi.
Vorba ta la toate astea trebuiau adaugate aparate de filtrare a aerului cat si la iesirea e la cursuri aparate de dezinfectare cu ultraviolete. Dar ce sa faci normal ca intr-o tara condusa de panarame si hoti toate acestea nu-s realizabile...am zis-o mereu daca se adunau bani de la toti hotii si evazionistii din tara asta, aveam buget si pentru scoli si pentru spitale pentru tot ceea ce era necesar!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, asa e sad