| Mihai1765 a întrebat:

voi credeti ca scolile se vor inchide dupa 27sept? Azi vreo 3 profi ne-au zis ca dupa 27 sa nu ne asteptam sa mai venim la scoala. Intrebarea mea este de ce ar inchide scolile, cred ca stiu si ei cat de ineficient si plin de lacune este invatamantul online si pana la urma distantarea si regulile sunt mai stricte si se respecta in scoli fata de alte institutii cum sunt restaurante, nunti, malluri etc. Ce dezavantaj le aduce celor din minister daca ne lasa sa mergem la scoala? Decat sa inchida scolile mai bine ar inchide alte institutii pentru ca dupa parerea mea educatia trebuie sa fie pe primul loc iar o tara fara educatie este una pierduta.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"credeti ca scoliile se vor inchide dupa 27sept" - nu credem ci știm că se inchid acelea in care min 3 elevi din clase diferite sunt dovediți cu covid

| anonimg a răspuns:

Eu cred ca dupa 2-3 saptamani de la alegerile locale, se vor inchide scolile.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ha! Cica se respecta. E inutil daca respectati masurile in scoli, iar pe afara mergeti in grupuri de cate 10.

| Mihai1765 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Exact si chiar daca se inchid scoliile nubo sa fie vreo diferenta pentru ca majoritatea copiiilor tot o sa iasa in grupuri mai mari in timpul liber...

| Anonim1225 a răspuns:

Tu in ce clasa esti? Iti place scoala?
Deci in primul rand scoala online pe care o s-o facem daca se vor inchide scolile acum va fi mult mai diferit decât cel pe care l-am facut înainte de vacanță si asta ne-o zis si profesorii de mai multe ori.
In al doilea rand, regulile cu masca si distanțarea sociala nu se respecta deloc. (Poate la scoala ta da, asta nu pot stii, dar la restul de 95% scoli nu se respecta sigur si la unele aproape deloc plus ca e grava treaba ca sunt si copii mici implicați.

| Mihai1765 explică (pentru Anonim1225):

A12a, nu zic ca imi place la nebunie da e totusi importanta pentru dezvoltarea noastra atat sociala cat si acadamica.

| Anonim1225 a răspuns (pentru Mihai1765):

Eu de exemplu pot învăța mult, mult mai bine de acasa, si mai comod, si mai concentrat, si mai confortabil si totul e mai bine si luand in considerare doar învățatul. Ca sa nu mai zic de mersul la baie sau ca e mult mai sigur si igienic mai ales in perioada asta de acasa. Ca despre asta e vorba pana la urma sa te protejezi cat mai bine (asa zic si la scoala)