| Denisboth a întrebat:

Buna! Cate absente pot sa am daca am bursa de merit și bursa socială. Pot sa fac până la 20 nu? Adică să nu am mai mult de 10 per luna?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai mult de 20 absente nemotivate pe AN, nu pe luna!

https://observatornews.ro/......16764.html

Tot in Statutul elevului, actualizat 2023, la articolul 27, se arata ca "pentru toti elevii din invatamantul primar, la fiecare 20 de absente nejustificate pe an scolar din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe an scolar la o disciplina de studiu, va fi scazut calificativul la purtare, gradual, de la Foarte bine la Bine, Suficient, Insuficient".

De asemenea, "pentru toti elevii din invatamantul gimnazial si liceal, la fiecare 20 de absente nejustificate pe an scolar din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe an scolar la o disciplina de studiu/modul de specialitate, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct".

https://www.portalinvatamant.ro/......-8916.html