| goldenbullet a întrebat:

Cate clase sunt obligatorii? 8 sau 10? Daca am diploma de 8 clase in loc de 10 care sunt dezavantajele? Va rog sa ma ajutati. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

10 clase sunt obligatorii. 8 de ciclu primar + 2 de liceu/școală de arte și meserii.
Vezi legea educației naționale http://www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=12614

Mai exact art. 16 alin 1.
Învățământul general obligatoriu este de 10 clase și cuprinde învățământul primar și cel gimnazial. Învățământul liceal devine până cel târziu 2020.

REferitor la un lco de muncă, ești dezavantajat total. Poate la spații verzi ai șanse de angajare sau ca gunoier. Sau cum se spune oficial (agent salubrizare). În rest nu ai nici o șansă la angajare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent invatamantul obligatoriu este de 10 clase.
Daca ai n umai 8 clase esti dezavantajat in angajarea la locurile de munca unde se cer 10 clase.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Învăţământul obligatoriu este de 10 clase!

N-am idee ce servici poţi să-ţi găseşti cu 8 sau 10 clase; poate doar în agricultură sau construcţii sad
Pentru un job serios/acceptabil ai nevoie de MINIM 12 clase şi Diplomă de BAC!

Toate cele bune!

| aCek1ng a răspuns:

Pai daca ai diploma de 8 clase si te duci cu ea la un invterviu si vine altul cu diploma de 10 clase ala va luat postul respectiv.