| heyromania a întrebat:

cate materii sunt in clasa 8? care sunt acelea? e greu in clasa 8? spuneti-mi cate caiete dictando imi trebuie si cate cu patratele si specificati la fiecare caiet si materia ( exemplu: caiet cu patratele-chimie, caiet dictando- istorie) includeti si caietele de biologie, muzica si altele. Ms anticipat. Funda mareee :X

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Vei avea toate materiile din clasa a VII-a + latină.
- Matematică: 2 caiete studențești de matematică (caiet de teme + caiet de clasă)
- Română: 2 caiete studenţeşti dictando (caiet de teme + caiet de clasă) + un vocabular
- Chimie: un caiet de matematică
- Ed. Fizică: echipament de sport, ştii şi tu, trening + adidaşi
- Engleză: un caiet studențesc de română (nu e nevoie să îţi faci două caiete, unul de teme şi unul de clasă; dar dacă vrei, cumpără-ţi două caiete studenţeşti de română)
- Geografie: un caiet de geografie
- Istorie: un caiet dictando + un vocabular + un portofoliu
- Franceză: două caiete dictando + un portofoliu
- Religie: un caiet dictando
- Tehnologie: un caiet dictando + un portofoliu
- Biologie: un caiet de biologie
- Dirigenţie: un caiet dictando
- Muzică: un caiet de muzică
- Fizică: un caiet de matematică
- Civică: un caiet dictando
- Informatică: un caiet dictando
- Desen: un bloc de desen + acuarele + creion
- Latina: două caiete dictando
Şi cam atât, sper să nu fi uitat ceva.

12 răspunsuri:
| DianaFP a răspuns:

In clasa a 8 faci :
Mate - cam 4 caiete studentesti mate
Romana - 4 caiete studentesti dictando
Engleza - 1 caiet studentesc dictando
Franceza - 1 caiet stundetesc dictando
Fizica - 1 caiet studentesc mate
Chimie - un caiet studentesc mate
sport - haine pentru sport laughing
tehno - 1 caiet mic/mare mate
ed. civica (cred) - 1 caiet mic dictando
Biologie - 1 caiet mic dictando (nu faceti biologie calumea)
Geografie - 1-2 caiete geografie
Istorie - 1 caiet studentesc dictando
Muzica - 1 caiet muzica
Bloc desen pentru desen...
Eventual ia mai multe caiete

Sper ca ti-a fost de folos raspunsul happy Funda? :*

| Sabiina a răspuns:

Buna. Iti pot spune materiile, dar nu stiu cu exactitate cate caiete iti trebuie. Fiecare profesor vrea un anumit numar de caiete. Eu de obicei imi iau la inceputul scolii 10 caiete cu patratele si 10 dictando.happy Materiile: romana, engleza, latina, germana, istorie, civica, religia, matematica, fizica, chimie, biologie, geografie, muzica, desen, sport, tehnologie + materiile optionale. E posibil ca si materiile sa difere. De exemplu, in loc de germana sa ai franceza. Depinde ce ai studiat in anii anteriori. Nu e greu in clasa a 8a, dar trebuie sa fii atent in clasa. Mai naspa e in semestrul 2 ca trebuie sa te pregatesti de examene. Dar daca iti vei da silinta iti va fi usor. Bafta! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar pana acum n-ai facut scoala? Iti cumperi caiete la fel ca si pana acum, nici macar nu cred ca mai faci o materie in plus.
Nu inteleg de ce nu ti-e clar...
Ma rog: caiete dictando la:istorie, romana, franceza, engleza, latina(a da, faci latina), geografie, bio(din acelea lungi), religie...atat imi amintesc
mate: la mate, fizica, chimie, tehnologie(daca mai faceti, nu stiu sigur...
Caiet de muzica la muzica
La optionalul ala cu informatic, daca mai faceti si daca scrieti vreodata, e bun orica caiet.
La desen bloc de desen si poate un caiet dictando.
Am impresia ca faceam 18 materii(cu tot cu purtarea...dar parca-i cam mult, deci poate nu-mi amintesc bine

| Scarlett011243 a răspuns:

Buna!
Da, in clasa a VIII-a e destul de greu, pentru ca se face intrarea la liceu.
Si eu intru in clasa a VIII-a si am sa iti spun rechizitele mele.
1.Un caiet studentesc matematica
2.Un caiet studentesc romana
3.Un caiet de biologie, geografie si muzica.
4.5 caiete mici de romana (Eu le-am luat pentru: franceza, engleza, latina, istorie si civica)
5. 2 caiete mici mate (chimie si fizica)
Si mi-am mai luat pixuri, stilou, rezerve, pic... etc
A da, si un bloc de desen mare.
Iti urez un an plin de succese si sper sa intrii la un liceu bun!

| Razeph a răspuns:

Aceeasi materie doar ca iti baga si Latina.

| spi a răspuns:

Caiete cu patratele?laughing) pentru o simpla funda sa iti spunem tie cate caiete sa-ti iei? cat mai multe posibillaughing ce ai heyromania tu in cap,****?

| luck96 a răspuns:

Deci ai 17 materii fara purtare, si anume (din carnetul meu de elev de a8ahappy ):Lb romana, lb franceza, lb engleza, istoria, religia,mate,fizica, chimie, biologie, geografie, muzica, desen, ed. tehnologica, ed. fizica, optional1. Din cate stiu la optional 1 faceam fizica (asta o ales clasa mea).
Nu este greu daca esti atent/a, totul e sa nu pierzi inceputul ca dupa aia e mai greu, mai ales la examen daca te-ai bazat pe ultima 100m.Ai grija la chimie, istorie, fizica, mate si romana.Romana si mate pentru examen, si la celelalte e o chestie diferita, daca in primul semestru nu esti atent/a la ele in al 2lea o sa iti fie foarte greu sa le intelegi, mi s-a intamplat la istorie mie, dar mam redresat repede.
Cat despre caiete: la limba romana si limbile straine iti trebuie cate 3-4 caite dictando daca nu vrei sa ai probleme mai incolo poti sa iei si mai multe, 2 pentru fiecare limba la inceput.Caiete cu patratele doar la fizica, chimie, mate.Tot asa cate 2 la inceput. Biologie, geografie caiete specifice lor, aici poti sa iei 2 pentru fiecare materie cel mult 3. Mie la biologie si geografie mi-a ajuns 2. Pentru muzica insa 2, cel mult, daca o sa termini un caiet o sa scrii un sfert din celelalt dar nu cred ca scrieti un caiet la muzica. Bloc de desen A4 la desen, nu cu acuarele ci de celalalte (am uitat numele).Si in rest caiete dictando cate 2-3 pentru fiecare materie, depinde acum si de profesori tu ii stii mai bine si stii daca predau mult sau pe scurt.A da si un sfat, nu stiu cu cine faceti romana dar noi am avut o profesoara mai pretentioasa si neo ajutat asta, la romana ia-ti un caiet din ala mare A4, cu spirale sau arcuri si pune-i invelitoare sa nu pierzi coperta pe drumhappy, pentru ca atunci cand o sa vrei sa repteti pentru examen/teza sa ai toata teoria intr-un singur caiet si ala sa fie doar de clasa, temele fale in altul nu neaparat mare, o sa iti fie de folos daca faci asa. Sper ca te-am ajutat.

| luck96 a răspuns:

am uitat latinahappy

| mentalism a răspuns:

Salut. Intr-a opta ai obiectele:
Romana:2-4Caiete studentesti(poate faceti gramatica separat de literatura)
Matematica:2-4 studentesti(poate fi separata geom de artimetica)
Francez(sau germana depinde de scoala)2 mici de dictando(teme +clasa)
Engleza(aici poate fi iar diferit la o scoala de la mine se face franceza si germana, dar te poti interesa)2mici dictando(teme+clasa)
Fizica 2 mici cu patratele (teme+clasa
Chimia (ca la fizica)
Istoria. 2 de romana mici
Biologia 2 de biologie
Geografia 2 de dictando mici sau unul
Desen un caiet de desen A4 sau A3
Muzica un caiet muzica
Educatie Fizica
Tehnologie 1 caiet clasa
Latina (la noi a zis unul de clasa)
Cultura Civica : 1-2, eu am avut unul singur. Ar mai trebui unul si la orele de dirigentie (1 mic)
Atat imi amintesc, si cred ca is toate.

| mentalism a răspuns:

Te-am ajutat, fiindca si eu am cerut ajutor, dar nimeni nu baga in seama genul asta de intrebari, ci doar intrebari de genul :,, Ce vedeta e mai frumoasa,, sau,, ce look sa imi fac,,.

| mentalism a răspuns:

Aaa, da mai ai si un caiet la religie.

| EmaTanase a răspuns:

Buna! Pai materiile din clasa a8a sunt : Romana(4 Dictando), Matematica(8 matematica), Fizica ( 3 matematica), Chimie ( 3 matematica), Engleza ( 2 dictando), Latina ( 2 dictando), Istorie (2 dictando), Geografie ( 3 caiate speciale geografie), biologie ( 3 caiaete speciale biologie), Desen ( 1 caiet dictando + acuarele tub sau simple, pensule(set), bloc de desen mare, creioane etc.), Muzica (2 caiete speciale muzica), Franceza/Germana(depinde ce faci.2 caiete dictando), Tehnologie (3 caiete matematica), Civica ( 3 caiete dictando), Religie (2 caiete dictando), Informatica (2 caiete matematica), la sport un trening si adidasi, la dirigentie (1 caiet dictando), Trusa de geometrie, rigla mare, geanta, eu iau si cate un caiet dictando de 80 de file pentru lucrari adica sa nu mai rup din alte caiete si unul de matematica tot pentru lucraribig grin Si eu acum am trecut a10a...nu e greu in clasa a8a daca inveti un pic happy Succes mult in acest an si toate cele bune:* Funda?