| OlariuRox a întrebat:

Ce cartii trebuie citite pentru bac? Ce autori? Care are programa pentru Limba si literatura romana?

Răspuns Câştigător
| euandrutzza a răspuns:

Autori canonici:

Mihai Eminescu-poet

Ion Creangă-basmul Harap-Alb

I.L. Caragiale-comedia:O scrisoare pierduta/O noapte furtunoasa

Titu Maiorescu-Critic literar,reprezentat pentru Junimism

Ioan Slavici-nuvela:Moara cu noroc

G. Bacovia-poet

Lucian Blaga-poet

Tudor Arghezi-poet
Ion Barbu-poet

Mihail Sadoveanu-Baltagul

Liviu Rebreanu-Ion

Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi

G. Călinescu-Enigma Otiliei

E. Lovinescu-Critic literar-teoria sincronismului literaturii

Marin Preda-Morometii/Cel mai iubit dintre pamanteni

Nichita Stănescu-Poet

Marin Sorescu-drama:Iona
+ Un roman al experientei, adica Maitreiy, de Mircea Eliade

Sper ca te-am ajutat happy In concluzie, sunt doar cateva romane: Ion, Baltagul, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Enigma Otiliei, Maitreiy, Morometii/Cel mai iubit dintre pamanteni.

1 răspuns: