| oanii a întrebat:

Buna,ce credeti ca va pica la bac subiectu 3 la romana? sad

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Relatia dintre 2 personaje a unor opere studiate are cele mai mari sanse sa cada. Bacalaureatul de anul acesta va fi MULT mai simplu decat examenele similare sustinute anii trecuti. De ce? E foarte simplu. Pentru ca NIMENI nu mai vrea sa vada o promovabilitate atat de injositoare si pentru ca politic ar reprezenta un avantaj. Daca ai vazut subiectele de la testarea nationala de anul acesta ai realizat ca acestea erau MAXIM de clasa a 4a, considerate de specialisti drept cele mai simple din istoria probei. Sunt astfel convins in proportie de 80%, bazandu-ma pe surse (relativ credibile) dar si pe fapte (necesitatea unui procent mare de promovabilitate, imbunatatit macar cu 10-12% fata de anul trecut) ca la subiectul 3 va cadea relatia dintre 2 personaje studiate (nu se poate mai simplu de atat). La alegere un roman interbelic ar fi o alta varianta.

| oanii explică (pentru TheAce):

Multumesc pentru raspuns!

| Încrucişătorul a răspuns (pentru TheAce):

Asta fiind la real sa uman?

| TheAce a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Irelevant, dai acelasi subiect la romana, nu? happy.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru TheAce):

Da, clar.

8 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Sper sa fie roman, ca daca e poezie sau opera dramatica am belito. laughing

| Λndrei a răspuns:

Eu personal cred că va pica caracterizarea unui personaj dintr-un roman tradițional sau cu accente tradiționale, (adică Ion sau Vitoria Lipan).O altă variantă ar fi caracterizarea unui personaj dintr-un roman postbelic, (Ilie Moromete).

| lety93 a răspuns:

Depinde ce vor să dovedească... Dacă vor ceva serios o să meargă pe poezie modernă sau teatru, că îs puţin mai grele. Dacă vor promoabilitate mare, habar nu am, că mai simplu decât Eminescu de anul trecut nu ştiu ce ar putea da. Dar ar putea fi un roman, că îs lungi şi oricine ar trebui să fi reţinut ceva din ele.

| Şannel a răspuns:

Moartea căprioarei.