| theStar a întrebat:

ce filme bune despre mitologia egipteana stiti?( din astea cu zei, faraoni.costume specifice, cu piramide si alte simboluri specifice Egiptului antic)

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Doar din documentare poţi afla date exacte, Hollywood-ul rareori respectă adevărul istoric sau mitologia, oricum uite câteva filme inspirate de Egiptul antic-Cleopatra(1963), cu Elizabeth Taylor, Cleopatra (1999), film TV cu Leonor Varela, Agora(2009), The Mummy, The Mummy Returns, The Egyptian(1954), Stargate, The Ten Commandments(1956), Sphinx, Faraon(1966), după romanul Lui Boleslaw Prus

| Locaa a răspuns:

Nu stiu, dar sunt super, cred ca pe National Geografic sunt documentare despre Eiptul Antic, dar nu stiu cand sunt difuzate. Ia-ti un program tv sau cauta pe net.big grinbig grin

| karra a răspuns:

Mummy, al saptelea manuscris/pergament,...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un film superb The Ten Commandants (2007). (coloana sonora, decorul, regizarea te transpun in timp). Actiunea se desfasoara in jurul celui mai mare faraon al Egiptului Ramses cel Mare. Merita vazut si revazut.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infrangerea titanilorwinking, merita vazut happy. Sau Troya happy. Sau Odyssey tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Iuliss a răspuns:

Sunt obsedata de Egiptul Antic. Anul asta ma duc in Londra numai pentru aia...sa vad piatra de la rosetta.

| Laurentiu_Vlad_1989 a răspuns:

Cele mai tari filme sunt alea cu zeii greciei sau ai olimpiului nu porcariile astea despre egipt.eu ma duc in Grecia numai ca sa vad statuile zeilor vechi de 1000 de ani si templu incare sunt o sa va dau niste poze in 4 ianuarie.bafta.Traiasca Grecia si zeii ei.