| YummYDarkMind a întrebat:

ce inseamna izoalcani omologi? dar izoalcani izomeri?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Izoalcani = alcani care au catena ramificată.
La alcani izomeria este determinată de posibilitatea atomilor de carbon de a se uni diferit în catenă ( izomerie de catenă ).
Izomerii cu o catenă liniară se numesc normal alcani ( n−alcani ).

Deoarece izomeria la alcani se datorează ramificării catenei se numeste izomerie de catenă. Seria omoloagă (omologă) este seria de compuşi cu proprietăţi şi structură asemănătoare în care termenii se deosebesc printr-o grupare de metilen.

| YummYDarkMind explică:

Multumesc!