| anonim_4396 a întrebat:

Scrie formulele de structura si numeste conform nomenclaturii sistematice 2 omologi si 2 izomeri ai hexanului, va rog mult

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Hexanul: CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH3. Omologi heptanul si pentanul
CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH3
CH3-CH2-CH2-CH2-CH3.
izomeri: 2 metil pentanul si respectiv 2, 2 dimetil butanul
CH3-CH(1)-CH2-CH2-CH3. unde apare (1) vei face o legatura simpla plecant din carbon in jos (adica |) si la celalalt capat al liniutei vei scrie CH3, cu atomul de carbon din metil plecand din capul liniutei. aplici acelasi lucru si la urmatoarea formula
CH3-CH(1)-CH(1)-CH3. asta e 22 dimetil butanul, celalalt vezi ce este.