| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy

Ce opere se studiaza in clasa a XI-a la romana, profil real?

funda :d

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Bunahappy
iti scriu toate operele pe care le-am studiat.
Sem I
1) Latinitate si dacism
2)Dimensiunea religioasa a existentei:
- Emanciparea limbii romane- Varlaam(Cazania)
-Arta oratoriei religioase-Antim Ivireanul.
-Dosofei( Psalmii)
-Poezii de lirica ale lui Arghezi
-Letopisetul Tarii Moldovei-Grigore Ureche
-Constiinta responsabilitatii in fata istoriei: Miron Costin:" De neamul moldovenilor", "Predoslovie".
- Ion Neculce " O sama de cuvinte".
Rolul literaturii in perioada pasoptista.
Criticismul junimist: Titu Maiorescu-"Junimea".

Sem II
1) Diversitate tematica, stilistica si de viziune in operele marilor clasici (Basmele lui Ion Creanga), Poeziile romantice ale lui Eminescu, Nuvele realiste si psihologice ale lui Slavici si Comediile lui Caragiale.
2) Simbolismul european: Rodica Zafiru
3) Modele epice in romanul interbelic: "Ion" de Liviu Rebreanu.
romanul psihologic:"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi".- Camil Petrescu.
Romanul balzacian: "Enigma Otiliei"- George Calinescu.

3 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Si eu am terminat a 10a si noua ne-a zis domn profesor sa citim:
-Alexandru Lapuseneanu de C. Negruzzi
-Chirita in provincie de V. Alecsandri
-In vreme de razboi de I.L. Caragiale
-Morometii de M. Preda
-Iona de M. Sorescu
Si de asemenea, trebuie sa ne mai uitam odata peste Enigma Otiliei si Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi. happy

| Aηηy a răspuns:

Continuare :
Iluminsimul: Ion Budai D. -"Tiganiada"
Vasile Alecsandri-"Balta Alba"
"In provincie"
Titu Maiorescu-" O cercetare critica asupra poeziei romane de la 1887", "Betia de cuvinte".
Balada populara Miorita.
Baltagul-Mihail Sadoveanu.
Monastirea Argesului.
Mesterul Manole-Lucian Blaga.
Costache Negruzzi-Alexandru Lapusneanul.
Mihai Eminescu- Scrisoarea I, Oda in metrul antic, Luceafarul.
I.L.Caragiale: "In vreme de razboi"
Ioan Slavici" Moara cu noroc"
Octavian Goga"Apostol"
George Cosbuc"Moartea lui Fulger"
Alexandru Macedonski"Noapte de decembrie"
Ion Minulescu"Acuarela"
I Braileanu:"Adela"
Maupassant"O viata"

sunt cam multe laughing am scris toata materia din caietul meu.

Răspuns utilizator avertizat