| YumixCupcake a întrebat:

Ce se intampla atunci cand privarea de libertate este abuziva?
Dau fundita^^ >Multumesc!:d

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rapunsul depinde de calitatea faptuitorului. Daca acesta este o persoana oarecare, fara calitate oficiala, se face vinovat de infractiunea prevazuta si pedepsita de art.189 Cod penal (lipsirea de libertate in mod ilegal). Daca faptuitorul face parte dintr-un organ al statului, competent in a lua masuri de retinere, poate fi condamnat pentru infractiunea prevazuta si pedepsita de art.266 Cod penal (arestarea nelegala si cercetarea abuziva). In ambele cazuri partea vatamata poate obtine, pe cale judecatoreasca, o suma de bani reprezentand daune morale de la cel vinovat ori de la stat. Numai bine!