| Codruta a întrebat:

Ce sugereaza titlul poeziei "Clont" de Nicolae Labis?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca poetul a ales drept titlu un cuvant anume din poezie, inseamna ca acel cuvant contine ideea esentiala pe are autorul doreste, voit sau intuitiv, sa o comunice.Cuvantul "clont", sinonim moldovenesc pentru "cioc", sugereaza o anume stare de brusca impunere a unei ralitati sensibilitatii poetului.Admirand peisajul tomnatic Labis isi simte sufletul patruns de un fior, o fulguratie ca o amintire nostalgica a verii trecute dar si ca o presimtire a iernii ce va sa vina; toamna premerge si prevesteste cu ploile sale reci frigul iernii.Clontul, cu intepatura sa ascutita si patrunzatoare sugereaza confruntarea brusca a sensibilitatii poetice cu realitatea ca dulcea vara a trecut, si recea iarna urmeaza sa vina.Clontul poate sugera si trezirea din visare, prin intermediul unui obiect ce apartine realitatii materiale, a unui nostalgic suflet de poet.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar foarte util raspunsul lui April`!
>big grin

| Cervicescu_Raul_2000 a răspuns:

Buna! Ma puteti ajuta imi trebuie o opine despre Dans de Nicolae labis