| xJuke a întrebat:

cei care ati mai participat la olimpiada judeteana de engleza. as vrea sa va intreb: cum e la baraj? m-am calificat pentru barajul de sambata si imi e cam frica, avand in vedere ca sunt subiecte comune 9-12. Si cam de ce nivel sunt subiectele? atat listening cat si speaking. Si cum anume te califici la nationala? trebuie un punctaj anume sau e un nr de locuri repartizat?

As vrea sa imi spuneti experientele voastre cu olimpiada de engleza poate ma mai linistesc ca imi e o frica... mai ales ca sunt singura de clasa a X-a de la mine din judet, si cand ma gadesc ca o sa concurez cu cei de a xi-a si a xii-a ma cam sperii.

Răspuns Câştigător
| Straker a răspuns:

Eu sunt de la a 11-a laughing suntem vreo 8 pe judet. Stii cum sunt subiectele CAE de listening si de speaking?

Daca da, cam asa vor fi. Daca nu atunci
1.Listening consta intr-o proba de ascultare a unei casete, in urma careia trebuie sa completezi un chestionar pe care ti-l dau ei sau sa raspunzi la intrebarile respective. Asta mi se pare mie cel mai usor, dar necesita multa atentie.
2.mai este proba de speaking. Aici e crima mai pentru toata lumea.
Un tip de exercitiu consta in primirea a 2 poze si comentarea/compararea/raspunderea unor intrebari pe baza acestora. Aceasta proba nu e individuala ci necesita 2 oameni, care poarta o discutie.
Sunt mai multe reguli in legatura cu aceste 2 probe si as fi fericit sa-ti raspund la ele.

Apropo, in privinta lotului national, nu stiu sigur dar cred ca este un numar de oameni bine determinat pe care ii includ in lot, pe baza unui punctaj majoritar.

6 răspunsuri:
| ptcgrand a răspuns:

Is mai speriati aia ca tine laughing Totul depinde de increderea in tine, restul vine de la sine pe ringul de BOX big grinbig grinbig grinbig grin

| xJuke explică:

@Straker: la mine in judet am inteles ca sunt 4 locuri pentru nationala, care se vor imparti nimeni nu stie cum, probabil cum va vrea inspectoratul. Mi s-ar parea normal sa se duca unul de la fiecare clasa, dar nu e asa. Plus ca mi se pare total aiurea sa fie subiectele de listening aceleasi pentru toti, din moment ce la nationala vei concura cu cei de varsta ta, nu cu toti la gramada.

As vrea sa te intreb. cam ce nivel va fi la listening? banuiesc ca ceva de gen C1/C2 nu? pe mine listeningul ma sperie sa iti spun drept, pentru ca nu prea am exersat. Acum cand mi-ai zis ca speakingul e moartea, imi e si mai frica.

In fine, sper sa fie bine, desi cand ma gandesc ca suntem 11 care concureaza pe 4 locuri, din care 5 sunt de clasa a 12-a... ma cam indoiesc.

si. tips&tricks ceva pentru olimpiadabig grin? a si inca ceva: am vazut ca la subiectele de listening pentru nationala iti puneau sa asculti fiecare extract de doua ori. asa va fi?

| xJuke explică:

* m-am lamurit cu nivelul, C1

| xJuke explică:

Mda, Romaniasad

nici eu nu m-am dus la scoala azi, chiar daca minunata mea profesoara pe care o doare undeva de olimpiada mea nici nu m-a invoit. De-abia mi-a spus unde se tine... ce oamenistraight face

eu am exersat cu niste teste ielts de listening.
imi poti da si mie linkul te rog cu testele cae?

Da, si faza cu profesorii care isi impart locurile la olimpiada am mai patit-o, chiar anul trecut, cand mi-au scazut la textul narativ jumatate din punctaj chiar daca nu avea nicio greseala.

Hai sa speram ca va fi bine. creca nu dorm la noapte. Iti doresc mult mult mult succes. poate ne vedem la nationalalaughing

| xJuke explică:

Never mind cu cae, am gasit-o de downloadat. mersi oricum!big grin

| Straker a răspuns:

Anul trecut prof. de la clasa nu m-a anuntat de baraj si astfel l-am ratat. Anul acesta am intrat in liceul unde s-au tinut lucrarile scrise si am intrebat in stanga si in dreapta sa fiu sigur.

Da, caseta se asculta de 2 ori si daca esti atenta n-ar trebui sa ai probleme. Eu am lucrat numai cu listening-uri ieri si azi n-am fost la scoalalaughingam terminat toata CAE Study Pack dar la speaking mi-e frica.

Iti trebuie dictie, nu ai voie sa: te balbai, te opresti, sa iti intrerupi partenerul( daca se face cu partener... s-ar putea sa fie solo si asa e mult mai urat) si toate peste toate trebuie sa impresionezi profu.

Plus ca daca vrea profu' sa nu te treaca pe tine ci pe alt elev din liceul lui auntci asa se intampla. Trist dar asa e in Romania.